Android’in bu özelliği iOS’a hiçbir zaman gelmeyecek

Apple, son yıllarda Android‘in sevilen birçok özelliğini iOS‘a getirdi, ancak bir özelliğin Android’e özel kalacağına dikkat çekiyor. Apple …

Android’in bu özelliği iOS’a hiçbir zaman gelmeyecek

Apple, son yıllarda Android‘in sevilen birçok özelliğini iOS‘a getirdi, ancak bir özelliğin Android’e özel kalacağına dikkat çekiyor. Apple CEO’su Tim Cook tarafından birçok defa vurgulanan iOS kullanıcı güvenliği, sideloading (yandan yükleme veya APK yükleme) ile tehlikeye atılmayacak.

Apple, Android’in sideloading tehlikesine dikkat çekiyor

Avrupa Parlamentosu tarafından yakın zamanda kabul edilen Dijital Pazarlar Yasası (DMA) ve Dijital Hizmetler Yasası (DSA) sideloading konusunu yeniden gündeme getirdi. Üçüncü taraf kaynaklardan uygulama yüklemenin tehlikeli olacağını söyleyen Apple CEO’su Tim Cook, cihazlarının kendi kontrolü dışında kullanılmasını istemiyor.

Apple yetkilileri, Android kullanıcılarını tehlikeye atan kötü amaçlı yazılımlarının yüzde 99’unun iOS’ta olmadığını belirtti. ABD Senatosu Yargı Komitesi ise Apple’ın bu düşüncelerine katılmıyor. Son oturumda şirketin açıklamalarını “tutumunu “temelsiz, samimiyetsiz bulduğunu ve dürüst olmadığını” söyledi.

Apple, Android’in kötü amaçlı yazılım konusundaki en büyük sıkıntısının sideloading olduğuna inanıyor. Şirket tarafından komiteye sunulan örnekte, iki faktörlü kimlik doğrulayıcı gibi görünen uygulama ele alındı.

Senatosu Yargı Komitesi’ne gönderdiği açıklamada, “Yakın zamanda iki faktörlü bir kimlik doğrulayıcı olduğunu iddia eden Android uygulaması, kullanıcıdan hassas finansal verileri çalmak için tasarlanmış kötü amaçlı yazılımlar sundu” dedi.

Apple ayrıca hükümet yetkililerini hedef alan sosyal mühendislik saldırılarına dikkat çekti. Sahte uygulamalar üzerinden hesap bilgilerine erişmeye çalışan bu tehlike, App Store’un güvenlik bariyerini geçmeyi başaramıyor.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası