SonTakip

Activision Blizzard davaların ardından hamlelere başladı

Activision Blizzard, son dönemlerde ortaya çıkan skandallar nedeniyle oldukça sıkıntılı günler yaşıyor. Taciz ve şiddet iddiaları ile …

Activision Blizzard davaların ardından hamlelere başladı

Activision Blizzard, son dönemlerde ortaya çıkan skandallar nedeniyle oldukça sıkıntılı günler yaşıyor. Taciz ve şiddet iddiaları ile mahkemelik olan firma, hukuki süreç devam ederken şirket içi hamleler de yapıyor. Activision Blizzard son yaptığı açıklama ile işten çıkarmalara başlandığını duyurdu.

İlk olarak bir grup çalışanı ile yollarını ayıran şirket, gelecekte bu sayının artacağının üzerinde durdu. Ayrıca firma, yeni önlemler almayı da planlıyor. Gelen ilk bilgilere göre şirket içerisindeki eğitim artacak.

Activision Blizzard 20 kişiyi kovdu

Activision Blizzard‘ın kurumsal işlerinden sorumlu olan Frances Townsend, şu ana kadar 20 kişiyi işten çıkardıklarını belirtti. Bu konuda adımlar attıklarını belirten şirket yöneticisi, işten çıkarmalar haricinde soruşturmaların da sürdüğünü aktardı. Toplamda 20’den fazla kişiye yapılan soruşturmaların sonucunun ise ne olacağı ile alakalı bir bilgi paylaşılmadı.

Frances Townsend‘in açıkladığı rakamlar içerisinde Luis Barriga, Jesse McCree, ve Jonathan LeCraft’ın yer alıp almadığı merak konusu. Ağustos ayında şirket ile ilişkileri kesilen isimlerin, davalarda isimleri geçiyor. Frances Townsend, bu soru işaretini giderecek bir beyanda bulunmadı.

Şirket içi departmanlarını güçlendirmek isteyen Activision Blizzard, Etik ve Uyum Departmanı’na da yeni pozisyonlar ekleyecek. Bu sayede bölümün daha verimli kullanılması amaçlanıyor. Bununla birlikte eğitime de önem verecek olan stüdyo, bu konudaki harcamaların toplam 3 katına çıkacağını açıkladı.

Tüm bu gelişmelerin yanı sıra Activision Blizzard, yargı sürecinde de ışığı görebilmiş değil. California Adil İstihdam ve Konut Departmanı‘nın etik kurallarını bozduğunu iddia eden şirket, mahkeme sürecinin dondurulmasını talep ediyor. Ancak firmanın bu isteği ABD mahkemeleri tarafından çok da “güvenli” karşılanmıyor. Zira şirketin daha önce de çalışanlarını, konuşmamaları yönünde baskı altına aldığı öğrenildi.

Taciz iddiaları nedeniyle üst düzey yöneticilerini göndermek zorunda kalan Activision Blizzard, kan kaybetmeye de devam ediyor. Şirketin özellikle Blizzard tarafı, deyim yerindeyse, çalışanlarını elinde tutmak konusunda güçlük çekiyor. Bakalım önümüzdeki günlerde dava nasıl bir yolda ilerleyecek.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası