SonTakip

ABD’den Çin merkezli uygulamalara karşı yeni hamle

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşları tüm hızıyla devam ediyor. Eski Başkan Trump döneminde ilişkileri gerilen iki ülke, Biden yönetiminde de …

ABD’den Çin merkezli uygulamalara karşı yeni hamle

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşları tüm hızıyla devam ediyor. Eski Başkan Trump döneminde ilişkileri gerilen iki ülke, Biden yönetiminde de arayı düzeltecek gibi durmuyor. İlk olarak beklenen Huawei yasağının devam edeceği haberinin ardından şimdi de mobil uygulamaları kapsayacağı konuşuluyor.

ABD’nin, TikTok ve Aliexpress de dahil olmak üzere yüzlerce Çin uygulamasını yasaklayan Hindistan ile aynı yoldan gidebileceği görülüyor.

ABD Çin uygulamalarını yasaklamaya hazırlanıyor

Routers tarafından hazırlanan rapora göre Başkan Joe Biden, ABD pazarında kalmak isteyen Çinli uygulamalara karşı sert bir tutum sergiliyor. Buna göre ülkedeki faaliyetlerine devam etmek isteyen uygulama geliştiriciler, kullanıcıların özel bilgileri korumak için daha sıkı önlemler almak zorunda kalacak.

Bu duruma uyulmaması durumunda, Biden yönetimi kişisel verileri korumak için daha sert önlemler alacak. Başkan’ın Amerikalıların hassas verilerini korumayı amaçlayan bir yürütme emri imzalayabileceği iddia ediliyor. Bu zorlamanın amacının, Çin ve Rusya gibi yabancı rakiplerin büyük miktarlarda kişisel ve özel iş verilerine erişmesini engellemek olduğu söyleniyor.

Ayrıca ABD Ticaret Bakanlığı, belirli akıllı telefon, tablet ve masaüstü bilgisayar yazılımı uygulamaları hakkında bilgi toplamak için mahkeme celpleri çıkarabilecek. ABD’de kullanım koşulları için pazarlık edebilecek ve yasaklayabilecek. Aslında bu gelişme pek çok kişiyi şaşırttı. Bir süre Trump döneminde TikTok ve WeChat’in yasaklanmasına ilişkin verilen yürütme emri geri çekilmişti.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası