8. kez yeryüzünden silinen şehir: Hatay

6 Şubat 2023’te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerde Hatay, 8. kez haritadan silindi. İşte yaşananlar ve şu anki durum…

8. kez yeryüzünden silinen şehir: Hatay

Türkiye, 6 şubat 2023‘te güneşin eskisi gibi aydınlatmayacağı karanlık bir sabaha uyandı. Tam 10 şehir: Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Osmaniye, Malatya, Adana, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adıyaman ve Kilis şiddetli depremlerin toprağı yutacağı bir an’a şahit oldu.

“Işığı aç anne burası çok karanlık!”: 6 Şubat 2023, 04:17

Bugün, 6 Şubat 2024. Tam bir yıl önce, saat 04:17‘de zaman durdu, nefesler söndü, güneş doğmadı. Türkiye büyük bir depremle sarsıldı, artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacaktı.

O gün yağmur, insanlara bir şey anlatmaya çalışırcasına ısrarla yağdı. Toprağın deniz gibi dalgalandığı o vakit, yıkılan sokaklardan feryatlar yükseldi. İnsanlar yalnız kaldı, gece daha da karardı. Ambulans şoförü sessizdi, itfaiye ekibi sessizdi. Çocuklar annelerine seslendi; anneler sessizdi. O an herkes karanlığa gömüldü.

Tarihte yedi kez batmış olan Medeniyetler Şehri Hatay, sekizinci kez çok acı bir şekilde enkaza döndü. O gün, yıkılan sokaklardan feryatlar yükseldi. Enkaz altında kalanlar komşular, çocuklar, akrabalar, kurtarılmaya çalışıldı.

Yollar yıkıldı ve enkazlar sokaklara serildi. Günlerce insanlar, enkaz altında hayatta kalmaya çalıştı. Kimisi kurtuldu, kimisi ise sessizce aramızdan ayrıldı. Binlerce insan, mezarın başındaki tahtalarda rakamlar olan toplu mezarlara gömüldü.

Kurtulanlar hayata sıfırdan başladı

Kurtulanlar maddi açıdan sıfırlandı ve hayata sil baştan başladı. Evler, arabalar, eşyalar artık yoktu. Mal varlığı olan da olmayan da eşit bir seviyede buluştu. Aynı odada kaldı, aynı yemeği yedi, aynı ekmeği bölüştü ve aynı hastanede yattı.

Deprem, tüm ülkeye maddiyatın ne derecede önemli olduğunu bir kez daha hatırlattı. Bu hayatta önemli olan tek şeyin aile, dostlar ve onlarla geçirilen anılar olduğunu unutmamak gerek. Çünkü, anıların yerini ne bir fotoğraf, ne de herhangi bir eşya doldurabilir.

Hatay küllerinden doğacak

Bugün, tüm Türkiye’deki deprem mağdurları gibi Hatay’lılar da hayata yeniden tutunmaya çalışıyor. Şehri yeniden inşa etmek için güçlerini birleştiriyor. Sadece bir şehir değil, aynı zamanda bir aile olduklarını söylüyorlar. Birlikte acıları paylaşıyor, birlikte umut ediyorlar. Ve yine, yeniden doğmak için birlikte mücadele ediyorlar.

Deprem mağduru on binlerce insan devletin sağladığı konteyner kentlerde yaşamaya devam ediyor. Hatay’lılar şehirlerine sahip çıkarak, depremlere teslim olmayacak kadar güçlü olduklarını belirtiyorlar.

Bizler de, depremde zarar gören tüm şehirlerdeki kardeşlerimizin yanında olduğumuz gibi Hatay’ın da yanında olmaya devam edeceğiz. 6 Şubat’ın izi hiç bir zaman silinmeyecek, bu acı depremde kaybettiğimiz tüm arkadaşlarımıza, kardeşlerimize, Allah’tan rahmet diliyoruz. Sizleri unutmadık unutmayacağız…

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası