2024’te Windows 7 kullanılır mı? İşte 3 neden

Windows 7 hala en çok kullanılan işletim sistemlerinden birisi. Peki Windows 7 2024 yılında hala kullanılır mı? İşte cevabı…

2024’te Windows 7 kullanılır mı? İşte 3 neden

Windows 10’u bir kenara bırakırsak, şüphesiz Microsoft’un çok beğenilen ve en çok kullanılan işletim sistemi Windows 7 oldu. Peki Windows 7 neden bu kadar sevildi? Ya da 2024 yılında hala Windows 7 kullanılır mı? Gelin bu soruların cevabını arayalım.

Windows 7 neden bu kadar çok sevildi?

Windows XP’den sonra tasarımı ve performansı ile bilgisayar kullanıcılarının kalbini çalan Windows 7 yıllarca birçok bilgisayarda görev yaptı. Ardından büyük tasarım değişiklikleri ile gelen Windows 8’i dahi geride bırakan Windows 7, Windows 10 ile uzun bir süre yarıştı. Şimdilerde güncelleme destekleri ve uygulama uyumluluğu nedeniyle Windows 10 revaçta olsa da Windows 7’nin yeri hala büyük. Peki neden hala Windows 7 kullanabiliriz?

Windows 7‘nin büyük beğeni toplamasının ve hala kullanılıyor olmasının temel nedeni tasarım. İlk olarak Windows Vista’da kullanılan bu tasarım ilk anda bilgisayar kullanıcılarını kendine bağlamıştı zaten. Ardından bu Aero tasarımı Windows 7’ye en iyi şekilde aktaran Microsoft, gerek cam görünümlü yarı saydam pencere tasarımı, gerek duvar kağıtları ile şu anda bile kullanılabilir olması ile Windows 7’yi geleceğe taşıdı.

Tabi Microsoft Store gibi birçok prosedürü de içerisinde barındırmayan Windows 7 gayet sade ve hızlı bir kullanım sunuyor. Sizden herhangi bir Microsoft hesabı oluşturmanızı, sürekli şifreler girmenizi ya da “daha iyi bir deneyim” temelinde kişisel verilerinizi toplamadığı için 2024 yılında hala kullanılabilir olduğunu söylemek kesinlikle mümkün.

Tabi kimse Windows 7‘nin içerisinde yüklü olarak gelen oyunları unutmamıştır. Solitaire, satranç, mayın tarlası gibi gerek 3 boyutlu gerek 2 boyutlu oyunlarla kullanıcılarını kendine bağlayan efsane işletim sistemi, pasta yapma oyunu (Purble Place) ile çocuklara da hitap ediyordu. Ayrıca masaüstüne eklenen widget’lar Windows’u iş amaçlı kullananlar için kurtarıcı niteliğindeydi.

Aslında tüm bunları yazarken dahi Windows 7’yi özlüyor olmak 2024’te hala Windows 7’nin kullanılabilir olduğunu söylemek için yeterli. Ancak 2020’de resmi olarak güncelleme desteğinden mahrum kalan işletim sistemi birçok yeni yazılım için artık çok uygun değil. 

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası