SonTakip

117 Milyon Linkedin Hesabı Satıldı!

Yeni bir rapora göre, Deep Web üzerinden 117 milyon Linkedin kullanıcısına dair hesap satılmış durumda. Linkedin kullanıcıların durum karşısında yapması gerekenler haberimizde.

117 Milyon Linkedin Hesabı Satıldı!

İş dünyasındaki isimleri bir araya getiren sosyal medya uygulaması Linkedin, aynı sektörde yer alan kişilerin birbiriyle iletişim halinde olmasını sağlıyor.

Kurumsal haberler ve projelere dair son haberler hakkında bir bilgilendirme platformu görevi de gören uygulamanın, şimdiki süreçte başı dertte gibi gözüküyor.

117 Milyon Linkedin Hesabı Deep Web’de Satıldı

Google gibi arama motorlarının ulaşamadığı web sayfalarının tümüne verilen ad olan Deep Web’de gerçekleşen satış 117 milyon Linkedin kullanıcısını zor duruma sokacak gibi gözüküyor.

Toplamda 2 bin 200 dolar(5 bin Bitcoin) tutarında bir meblağa satışa çıkarılan Linkedin hesaplarının SHA1 algoritması yardımıyla çalındığı ifade ediliyor.

SHA1 algoritması kullanılarak bir dizi işlem sonrası ele geçirilen 117 milyon Linkedin hesabı, 72 saat süren bir çalışma ile ele geçirildi ve Deep Web’de satışa sunuldu.

Linkedin üzerinde söz konusu saldırıya maruz kalan kullanıcıların birçoğunun Gmail, Hotmail, Yahoo, Mail.ru platformlarını kullandıkları ortaya çıktı.

Daha önce Rus hackerlar tarafından çalınan 272 milyon e-posta hesabınla ilişkili olduğu saptanan olayda, söz konusu e-posta adresleri ile Linkedin’de bulunan kullanıcıların bu olayda da mağdur oldukları Reuters’da ifade edildi.

Kullanıcılar Sorunu Nasıl Çözebilir?

Kullanıcıların sorundan bariz kurtulma gibi bir durumları şu anki durumda mümkün olmasa da, alacakları birtakım önlemler, onları ileriki süreçteki benzer olaylardan koruyabilecek.

Farklı site/sosyal medya sitelerine, farklı e-posta adresleri, kullanıcı adları ve şifreler ile giriş yapmak kullanıcılar adına en büyük güvence olacaktır.

Alınabilecek diğer bir önlem ise şifre konusunda olacaktır. Farklı ve kişi ile doğrudan bağıntısı olmayan şifreler(doğum tarihi, evlilik yıl dönümü vb.) kullanıcı adına daha güvenlikli bir koruma sağlayacaktır.

Saldırı Linkedin İçin İlk Değil

117 milyon kullanıcı hesabının çalınmasına ve satılmasına yönelik gerçekleşen saldırı Linkedin için ilk değil.

2012 yılında 6 milyon Linkedin kullanıcısının hesabı çalınmış; dönem kullanıcı sayısına bakıldığında yüzde 90 oranına varan kullanıcı mağduriyete uğramıştı.

 

 

Kaynak adres : http://www.shiftdelete.net/117-milyon-linkedin-hesabi-calinip-satildi-71632

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası