SonTakip

Yüzde 30 menzil artıyor! İşte Tesla 4680 pil tasarımı

Elektrikli araçların en büyük problemlerinden biri olan batarya performansı yeni tasarımlar ve teknolojiler ile iyileşmeye devam ediyor. Tesla …

Yüzde 30 menzil artıyor! İşte Tesla 4680 pil tasarımı

Elektrikli araçların en büyük problemlerinden biri olan batarya performansı yeni tasarımlar ve teknolojiler ile iyileşmeye devam ediyor. Tesla 4680 pil tasarımı sayesinde elektrikli otomobil kullanıcıları daha fazla menzile sahip olacak.

Yüksek menzil sağlayan Tesla 4680 pil tasarımı tanıtıldı

18650 pil tasarımı kullanan Tesla, yeni bir tasarım ile aynı hacimdeki batarya sistemine daha fazla enerji depolamayı başardı. 46 mm çap ve 80 mm yüksekliğe sahip olan model, diğer pil tasarımlarına göre birçok avantaja sahip.

Yeni pil teknolojisi üzerine çalışmalar yürüten Tesla, şimdilik performans konusunu pil tasarımını değiştirerek çözdü. Batarya hücrelerinin nasıl dizileceğine dair bir video yayınlayan şirket, diğer pil tasarımları ile yaptığı karşılaştırma sonuçlarını da paylaştı.

Yaklaşık 960 hücre ile 5 kat daha fazla enerji depolamayı başaran Tesla, 300 Wh/kg enerji yoğunluğu elde etti. 18650 piller ile oluşturulan bataryadan 6 kat daha güçlü olan 4680 bataryalar, kullanıcılara yüzde 30 daha fazla menzil sağlayacak.

Batarya hücrelerinde Nikel kullanıldığını belirten Elon Musk, ucuz ve kullanışlı olduğu için grafit yerine silikon teknolojisini tercih ettiklerini belirtti.

Tesla’nın geliştirdiği pil tasarımını diğer şirketlere satıp satmayacağı henüz belli değil.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası