SonTakip

Yolda yürürken elektrik üretebilirsiniz!

İngiltere’de Bird Caddesi, piezoelektrik teknolojisi ile kaplandı. Böylelikle müşterilerin yürüyüşünden elektrik enerjisi üretilebiliyor ve aydınlatma için kullanılabiliyor.

Yolda yürürken elektrik üretebilirsiniz!

Londra’da Bird Caddesi, kısa bir süre önce dünyanın ilk akıllı caddesi olma yolunda önemli bir dönüşüm geçirdi. Geleceğin High Street’ini sergilen proje, trafiksiz alışveriş ve yemek deneyimi ile kirliliği önleyen sürdürülebilir Teknolojiyi bir araya getiriyor.

Her adım için 5 Watt!

Şirketin V3 panelinin her biri üçgen şeklinde tasarlanmış ve 500 mm kenarlıklara sahip. Yaya akış metriklerini toplayan sistem, her adımı 5 W’lık güce dönüştürme kapasitesinde. Bird Caddesi’nde toplanan kinetik enerji elektriğe dönüştürülerek, sokak lambaları ve Bluetooth vericilerine güç sağlanacak. Ayrıca müşteriler, akıllı telefonları aracılığıyla kendi adımlarını izleyerek ne kadar elektrik ürettiklerini görebilecek. Yol boyu kuş sesleri onlara eşlik edecek.

Bird Caddesi gelecekteki moda, yaşam, perakende merkezleri için bir pilot proje olacak tasarlandı. İnsan trafiğinin fazla olduğu caddelerde, piezoelektrik teknolojisi ile aydınlatma, seslendirme gibi ihtiyaçlar sürdürülebilir bir şekilde karşılanabilir. Yenilikçi, akıllı caddelerde önümüzdeki birkaç yıl içinde adımlardan enerji üretilecek.

 

Kaynak adres : http://www.shiftdelete.net/yolda-yururken-elektrik-uretebilirsiniz-83259

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası