SonTakip

Yeni nesil AirPods önemli bir özellikle gelebilir

Yeni nesil AirPods, normal kulaklıkların etkili olmadığı çeşitli durumlarda kaliteli ses sağlamak için kemik iletim teknolojisi ile gelebilir …

  Yeni nesil AirPods önemli bir özellikle gelebilir

  Yeni nesil AirPods, normal kulaklıkların etkili olmadığı çeşitli durumlarda kaliteli ses sağlamak için kemik iletim teknolojisi ile gelebilir. Apple’ın bu hamlesi, özellikle kablosuz kulaklık alanında büyük bir değişime neden olabilir.

  Yeni nesil AirPods kemik iletim teknolojisi ile gelebilir

  Kulaklıklarda kaliteli ses arayan kişilerin aslında aradığı teknoloji olan Bone Conduction (kemik iletim teknolojisi), Apple’ın kablosuz kulaklıkları için sunacağı yeni bir teknoloji olabilir. Peki bu teknoloji aslında nedir?

  Bone Conduction adı verilen teknoloji, aslında 18. yüzyılda Ludwing Van Beethoven tarafından bulunmuştur. Ünlü besteci neredeyse sağır olduğu için, bestelerini yaparken piyanosuna bağlı bir çubuğu, parçasını çalarken ısırdığında, çene kemiğinin sesi iç kulağına iletmesi sayesinde duyabildiğini keşfetmiştir.

  Ses iletiminin, kulaklıklar ile sesi kulak zarına ileterek değil de, kafatası ve çene kemikleri ile kulak zarını geçerek direkt iç kulağa iletildiği ses iletimi teknolojisi olarak açıklayabiliriz. Kemik iletiminin yararını sınırlayan bazı sakıncaları da bulunuyor. Bunlardan ilki yüksek frekanslarda çalışabilmesidir. İnsanlar tipik olarak 20 Hz ile 20.000 Hz arasındaki sesleri kayıpsız duyabiliyor. Kemik iletimi ise sadece 4.000 Hz’in alt seviyelerinde etkilidir ve ses kalitesi daha yüksek Hz aralıklarında bozulur.

  Geçtiğimiz Salı günü Apple’ın ABD Patent ve Marka Ofisi’nden “Ses kompresörleri kullanılarak çok yollu ses stimülasyonu” başlıklı bir patent aldığı ortay çıktı. Apple, kemik iletimi ile ilgili sorunların kısmen standart hava iletim yöntemlerinin desteği ile hafifletilebilir olarak değerlendiriyor.

  Ses sinyalleri yüksek frekanslı bileşenler, orta frekans bileşenleri ve düşük frekanslı bileşenlerden oluşan üç kategoriye ayrılıyor. Orta frekanslı ve düşük frekanslı bileşenler daha sonra dinamik aralığı azaltmak için kompresörler kullanılarak işleniyor ve kombine bir bileşen halinde bir araya getiriliyor.

  Bu kombine sinyal daha sonra kullanıcının kafatası üzerinden kemik iletimi kullanılarak gönderiliyor. Kemik iletimi yoluyla gönderildiğinde etkili olmayan yüksek frekanslı bileşen, bunun yerine normal olarak havaya gönderilerek rahatsız edici olmayan kaliteli ses ortaya çıkıyor. Apple’ın kemik iletimi teknolojisi için 2014 ve 2015 patent başvuruları, kablosuz kulaklıkları için uzun yıllardır çalıştığını ortaya koyuyor.

  Kaynak: Shiftdelete

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  %d blogcu bunu beğendi:
  kamera sistemleri güvenlik kamerası