SonTakip

Xiaomi’den telefon görüşmeleri için gerçek zamanlı çeviri patenti

Teknolojinin devasa gelişiminde patentlerin payı oldukça büyük. Her ne kadar büyük bir kısmı gerçeğe dönüşmese de, kalan küçük kısmı bile insan …

Xiaomi’den telefon görüşmeleri için gerçek zamanlı çeviri patenti

Teknolojinin devasa gelişiminde patentlerin payı oldukça büyük. Her ne kadar büyük bir kısmı gerçeğe dönüşmese de, kalan küçük kısmı bile insan hayatını kolaylaştırmaya yetiyor. Özellikle akıllı telefon sektöründe katlanabilir telefon, ekran altı selfie kamerası ve parmak izi okuyucusu gibi onlarca teknoloji, geçmişte şirketler tarafından alınan patentlerin bir sonucu.

Bu doğrultuda dünyanın en büyük dördüncü akıllı telefon üreticisi konumundaki Xiaomi, kısa süre önce diller arası anlaşmazlığı ortadan kaldırabilecek bir patent aldığı ortaya çıktı. İşte detaylar…

Xiaomi, gerçek zamanlı çeviri yapabilen araç patenti aldı

Xiaomi’nin CN113726952A kayıt numarası ile ”Görüşme sırasında eş zamanlı çeviri yöntemi ve cihazı” adlı yeni bir patent aldığını açıklandı. Hatırlanacağı üzere şirketin daha önce de buna benzer bazı hamleleri olmuştu. 18 dil arasında anında çeviri ve 170 dile kadar gecikmeli çeviri yapabilen Xiaomi Mijia Smart Translator adlı cihazı piyasaya sürmüştü.

Genel anlamda kullanıcıların ihtiyacını karşılayan cihaz, özellikle anında çeviri yapması gereken durumlarda sıkıntı çıkarabiliyordu. Şirketin aldığı yeni patent sayesinde çeviri yeteneğinin üst seviyeye çıkarılması ve söz konusu problemlerin de ortadan kaldırılması planlanıyor.


Xiaomi çeviri patenti

ItHome tarafından ortaya çıkarılan patent, şu an için tam belli olmasa da MIUI arayüzünü kullanan cihazlarda çalışacak gibi görünüyor. Zira kullanıcı çağrılarını analiz edebilen ve eş zamanlı olarak çevirebilen bir özellik olması muhtemel. Böylelikle ek bir cihaza gerek kalmadan diller arası anlaşmazlık da çözülmüş olacak.

Söz konusu özelliğin çalışma mantığı ise şöyle; telefon görüşmesi esnasında orijinal konuşmalar ek bir harf çevirisi bağlantısı aracılığıyla hedef dile çevrilecek. Bu noktada kullanıcılara orijinal ve çevrilmiş dili seçebilmesi için iki adet seçenek sunulacak.


Xiaomi Mijia Smart Translator

Son olarak patentin hayata geçip geçmeme konusunda net bir bilgi olmadığını belirtelim. Ancak Xiaomi’nin geçmişte de benzer çalışmalarının olması, ilerleyen dönemlerde önemli gelişmelerin olabileceğinin en büyük göstergesi.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası