SonTakip

Xiaomi, elektrikli otomobilde Tesla’ya rakip oluyor

Akıllı telefon, kulaklık, dizüstü bilgisayar, ev aletleri gibi birçok ürün yelpazesine sahip olan Xiaomi, yeni bir sektöre daha giriş yapmaya …

Xiaomi, elektrikli otomobilde Tesla’ya rakip oluyor

Akıllı telefon, kulaklık, dizüstü bilgisayar, ev aletleri gibi birçok ürün yelpazesine sahip olan Xiaomi, yeni bir sektöre daha giriş yapmaya hazırlanıyor. Çin’den gelen haberlere göre Xiaomi otomobilini üretmek istiyor.

Tesla ile başlayan elektrikli otomobil furyası diğer otomobil üreticileri için de yeni bir alan olmuştu. Mercedes-Benz, Toyota gibi markalar elektrikli otomobillerini yollara çıkartırken diğer markalarda Ar-Ge çalışmalarında bulunduğunun haberleri günden güne ortaya çıkıyor.

Xiaomi otomobil sektöründe yeni yüz olmayı planlıyor

Otomobil sektörüne sonradan katılan Apple’dan hala somut bir adım göremedik ancak bir başka dev şirket Xiaomi’den yeni haberler var. Çin medyasına göre, Xiaomi’nin kendi otomobilini üretmeye karar verdiğinin iddialarını ortaya attı. Şirket tarafından atılan bu adımın stratejik bir karar olduğunu düşünüyorlar. Çin medyası Xiaomi’nin tam ayrıntılı bir yol haritasına sahip olmadığını, alınan bu kararın zaman içerisinde değişebileceklerini de vurguladı.

İddialara göre Xiaomi’nin yeni otomobil projesi CEO Lei Jun önderliğinde hayata geçirilmesi planlanıyor. Şirket doğru adımlar atıp bu projeyi hayata geçirebilirse Apple Car ile birlikte otomobil sektörüne yeni bir soluk getirebilir.

2013 yılında Lei Jun, Tesla CEO’su Elon Musk ile görüşmek için ABD’ye iki kez ziyarette bulunmuştu. Aradan geçen zamanın ardından sahaya ilgisi artan Lei Jun‘un iddialara göre artık kendi otomobilini üretmenin zamanı geldiğini düşünüyor. Üstelik akıllı telefon pazarında durgunluğun yaşanması, markaya olası bir ambargoların uygulanması durumunda şirketin devamlılığını sağlamak için yeni bir yol olabilir.

Şimdilik bu durum sadece Çin medyasında çıkan bir haber, resmi olarak Xiaomi tarafından bir açıklama gelmedi. Apple’ın ar-ge çalışmalarını sürdürdüğü otomobil sektöründe, Xiamo’nin ne zaman ilk adımı atacağı bilinmezliğini koruyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 2 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası