SonTakip

Xiaomi deprem konusunda harekete geçti!

Teknoloji devleri cihazlarının daha fazla kullanıcıya ulaşmasını isterken, kullanıcıların sağlığını koruyacak teknolojiler geliştiriyor. Ekran …

Xiaomi deprem konusunda harekete geçti!

Teknoloji devleri cihazlarının daha fazla kullanıcıya ulaşmasını isterken, kullanıcıların sağlığını koruyacak teknolojiler geliştiriyor. Ekran süresinden EKG ölçümüne, etraftaki COVID’li kişiler konusunda uyarmaktan kandaki oksijen oranını ölçmeye kadar onlarca farklı özellik hali hazırda yaygın olarak kullanılıyor.

Başta İstanbul olmak üzere ülkemizde birçok bölge için büyük bir tehlike oluşturan depremler konusunda da çeşitli çalışmalar sürdürülüyor. Xiaomi telefon kullanıcılarını depremler konusunda bilgilendirmek ve olası bir depremi önceden haberdar etmek için yeni bir patent aldı.

Xiaomi deprem tespiti için mobil cihazları kullanacak

Çin Ulusal Fikri Mülkiyet İdaresi veya kısa adıyla CNIPA’dan CN113406696A başvuru numarasıyla alınan patent, “Mobil cihazların sismik izleme gerçekleştirmesini sağlayan yöntem ve ekipman” olarak karşımıza çıkıyor.

Mobil cihazlardaki sensörler sayesinde sismik dalgaların izlenmesi hedefleniyor. Elde edilen veriler bir deprem işleme merkezine gönderilecek ve burada yapılacak değerlendirme sonucunda deprem riski olup olmadığı belirlenecek.

Teknoloji devlerinin her yıl onlarca ve hatta yüzlerce farklı patent aldığını hatırlatmak isteriz. Bu patentlerin büyük bölümü şirketlerin buluşlarını koruması için alınıyor ve hayata geçmiyor. Xiaomi’nin bu konuda nasıl bir strateji izleyeceğini hep birlikte göreceğiz. Ancak mobil cihazlar ile deprem tespiti kullanıcılar için oldukça önemli.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 2 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası