Windows 11’den bilgisayarı eski olanlara kötü haber!

Windows 11, ekim ayında kararlı sürümü ile dünyanın dört bir yanındaki kullanıcının beğenisine sunuldu. Eski sürümlere kıyasla ciddi hatalarla …

Windows 11’den bilgisayarı eski olanlara kötü haber!

Windows 11, ekim ayında kararlı sürümü ile dünyanın dört bir yanındaki kullanıcının beğenisine sunuldu. Eski sürümlere kıyasla ciddi hatalarla çıkan ve bazı noktalarda eleştirilerin odak noktası haline gelen işletim sistemi, yayınlanan çeşitli güncellemelerle söz konusu hatalardan sıyrılarak kaliteli bir Windows deneyimi sunmaya başladı.

Her sürümde olduğu gibi Windows 11’in de sistem ve donanım gereksinimleri bulunuyor. İşletim sistemi, belirlenen standartlara uygun PC’lere kolaylıkla yüklenebilirken, gereksinimleri karşılamayan PC’lerde ise Windows Media Creation Tool ya da ISO dosyası aracılığıyla kullanılabiliyor. Ancak ikinci durumda sağlıklı bir Windows deneyiminin sunulamadığını belirtmekte fayda var.

Windows 11, uyumsuz PC’lerde filigran gösterecek

Microsoft’un Windows 11 sürümü için belirlediği sistem gereksinimleri uzunca bir süredir tartışma konusu. Kullanıcılar, şirketin yeni bir bilgisayar aldırmak için böyle bir yol izlediğini iddia ederken, Microsoft da aksi şekilde kararlarının asıl nedeninin kullanıcı güvenliği olduğunu ifade ediyor. Ancak kısa süre önce yeni bir gelişme, uyumsuz PC’lerde Windows 11 kullanan kullanıcıları fazlasıyla kızdıracak diyebiliriz.

Microsoft, Windows 11 gereksinimlerini karşılamayan sistemlerde filigran kullanmaya başlayacak. Lisanssız sürümlerde karşımıza çıkan ”Windows’u etkinleştir” uyarısı ile aynı bölgede bulunacak yeni filigran, kullanıcıları ”Sistem gereksinimleri karşılanamadı” ibaresiyle uyaracak. Aynı durum, ayarlar sekmesi için de geçerli olacak.

Şu an için sınırlı sayıda kullanıcı ile test edilen yeni filigran özelliği, çok yakında yeni sürümün sistem gereksinimlerini karşılamayan PC’lerde kullanılacak.

Windows 11 sistem gereksinimleri

İşlemci: 1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı, 2 veya daha fazla çekirdekli, uyumlu bir 64 bit işlemci ya da Çip Üzerinde Sistem (SoC)
RAM: 4 gigabayt (GB)
Depolama: 64 GB veya daha büyük depolama cihazıNot: Daha fazla ayrıntıyı aşağıdaki “Windows 11 işletim sistemini güncel tutmak için depolama alanı hakkında daha fazla bilgi” kısmında bulabilirsiniz.
Sistem üretici yazılımı: UEFI, Güvenli Önyükleme özellikli
TPM: Güvenilir Platform Modülü (TPM) sürüm 2.0
Grafik kartı: WDDM 2.0 sürücüsüyle DirectX 12 veya üzeri ile uyumlu
Ekran: Diyagonal olarak 9 inçten daha büyük olan yüksek çözünürlüklü (720p) ekran, renk kanalı başına 8 bit
İnternet bağlantısı ve Microsoft hesapları: Windows 11 Home sürümünde, ilk kullanımda cihaz kurulumunu tamamlamak için internet bağlantısı ve bir Microsoft hesabı gerekir. Tüm Windows 11 sürümlerinde güncelleştirmeleri yapmak ve bazı özellikleri indirip bunlardan yararlanmak için internet bağlantısı gerekir.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası