SonTakip

RAR dosyası nasıl açılır? İşte gerekli program

Bilgisayarlarda en çok tercih edilen dosya uzantılarının başında RAR geliyor. İşletim sistemlerinin vazgeçilmezi RAR dosyaları, görevi itibariyle …

RAR dosyası nasıl açılır? İşte gerekli program

Bilgisayarlarda en çok tercih edilen dosya uzantılarının başında RAR geliyor. İşletim sistemlerinin vazgeçilmezi RAR dosyaları, görevi itibariyle kullanıcılara büyük fayda sağlıyor. Peki bilgisayarların çok sevdiği bu dosyaların görevi nedir? RAR dosyası nasıl açılır? Hangi program kullanılmalıdır? Yazımızda detaylı bir şekilde anlattık.

RAR dosyası nedir?

Açılımı Roshal Archive ile ortaya çıkan bir dosya sıkıştırma ve arşivleme formatıdır. RAR uzantılı dosyalar, yüksek boyutlu dosyaların sıkıştırılmış halini yapısında barındırır. Dosyalar sıkıştırıldığından, daha kolay taşınabilir veya başka bilgisayarlara transfer edilebilir. Bu nedenle, RAR uzantılı dosyalar kullanıcılar tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir.

RAR uzantılı dosyalar ”.rar”şeklinde gözükür. Bu tür dosyalar genellikle bir e-posta eki veya indirilen bir dosya ile karşımıza çıkmaktadır. Bunun dışında indirilen dosyalar sıkıştırılmış olarak geldiğinden bilgisayarda fazla yer kaplamaz. Özellikle film veya video gibi dosyalar için de oldukça idealdir.

RAR dosyası nasıl açılır?

RAR uzantılı dosyaları açmak oldukça basittir. Fakat bu dosyaları açmak için belirli programlara ihtiyaç duyulmaktadır.RAR dosyalarını açmak için en çok tercih edilen ise WinRAR programıdır. Bu programlar sayesinde RAR uzantılı dosyalar orijinal haline geri dönmektedir. Bunun için;

— Açmanız gereken bir RAR dosyasını dosyaya iki kez tıkladığınızda WinRAR’da görünecektir. Ardından dışarı çıkarmak istediğiniz dosyaları veya klasörleri seçebilirsiniz.

RAR dosyasına 2 kez tıklatarak WinRAR üzerinde açın.

— WinRAR penceresinin üst kısmındaki “Buraya Aktar” simgesine tıklayın, hedef klasörü seçin (RAR dosyasını çıkartmak istediğiniz klasör) ve Tamam öğesine tıklayın.
Dışarı çıkarılan dosyaları kaydettiğiniz hedef klasörde bulacaksınız.

Buradan RAR dosyalarını çıkartmak istediğiniz hedef dizini seçin.

— Daha kolay bir yol arıyorsanız, RAR uzantılı dosyaya sağ tıklatarak ”Klasöre çıkart” seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu yol, dosyaları tek bir klasör altında toplayarak RAR dosyasının bulunduğu dizine çıkartıyor.

Klasöre çıkart dosyaları tek bir klasör altında topluyor. Daha sonra RAR dosyasının bulunduğu dizine çıkartıyor.

— Bunun dışında başka bir yol ise ”Buraya çıkart” seçeceğini kullanmak. Bu seçenek, RAR uzantılı dosyaları herhangi bir klasör altında toplamadan direkt olarak bulunduğu dizine çıkarmaktadır.

Bunun dışında buraya çıkart seçeneği dosyaları herhangi bir klasör altında toplamadan direkt olarak bulunduğu dizine çıkarmaktadır.

Alternatif RAR dosyası açma programları

WinZip, Peazip, 7-Zip veya  B1 Free Archiver programları RAR dosyaları için iyi bir alternatif

En çok kullanılan program WinRAR olmasına rağmen, RAR uzantılı dosyaları açmak için alternatif programlar mevcut. Bu uygulamalar; WinZip, Peazip, 7-Zip ve B1 Free Archiver olarak karşımıza çıkıyor. Üstelik bu programların da en az WinRAR kadar başarılı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası