Windows 10, Adobe Flash uyarısı ile gündemde

Bu yılın sonu itibariye Adobe Flash eklentisine veda edeceğiz. Firma, gelişme konusunda bilgi sahibi olmayan Windows 10 kullanıcını bundan …

Windows 10, Adobe Flash uyarısı ile gündemde

Bu yılın sonu itibariye Adobe Flash eklentisine veda edeceğiz. Firma, gelişme konusunda bilgi sahibi olmayan Windows 10 kullanıcını bundan haberdar olmaları için bir uyarı gönderdi. 

Windows 10 kullanıcılarına Flash Player uyarısı

Adobe, 31 Aralık 2020‘den sonra resmi olarak Flash desteğini durduracak. 12 Ocak 2021’de ise Adobe Flash oynatıcı ve neredeyse tüm Flash eklentileri artık hiçbir içeriği oynatamayacak. Bu nedenle Adobe ve Microsoft, Windows 10 kullanıcılarına bilgi vermek için ekstra adımlar atıyor.

Bu doğrultuda firma kullanıcılara Flash Player programını kaldırmalarını tavsiye eden pop up (açılır pencere) mesajları yollamaya başladı. Mesajda ‘Adobe Flash Player’i kullandığınız için teşekkür ederiz. 31 Aralık itibariyle Flash Player’e destek vermeyi kesiyoruz. Sisteminizin güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak için, Flash Player içeriğini acilen kaldırmanızı tavsiye ediyoruz’ ifadeleri yer aldı. 

Firma, Player’i siz manuel olarak kaldırmasanız bile Ocak ayında durdurma kararının nedeni olaraksa güvenlik gerekçelerini gösterdi. Öte yandan bu açılır pencereler henüz tüm cihazlara gönderilmiş değil. Önümüzdeki hafta içinde Windows Update ile daha geniş bir kullanıma sunulması bekleniyor. Ayrıca Adobe’nin kendi uyarısına ek olarak, Windows Update’in de sistemden silme çalışmaları yapacağını belirtmekte fayda var.

Diğer kuruluşlar da Flash Player için adım atmıştı. Mozilla, Ocak ayında Firefox 85 çıktığında Flash Player’in dahil edilmeyeceğini onaylamıştı. Microsoft ve Google da Chromium tabanlı web tarayıcılarında oynatıcıyı devre dışı bırakmayı planlasa da bunun ne zaman olacağıyla ilgili net bir  açıklama yapmadı.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası