SonTakip

WhatsApp’ta çoklu cihaz dönemi başladı! Peki nasıl kullanılır?

Popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, senenin başından beri konuşulan çoklu cihaz desteğini nihayet hayata geçirdi. Haberin yazıldığı …

WhatsApp’ta çoklu cihaz dönemi başladı! Peki nasıl kullanılır?

Popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, senenin başından beri konuşulan çoklu cihaz desteğini nihayet hayata geçirdi. Haberin yazıldığı tarihte test sürecinde olan özellik kısa bir süre sonra beta programından tamamen çıkacak. Kararlı haliyle tüm kullanıcıların erişimine açılacak.

WhatsApp çoklu cihaz desteği Türkiye sınırlarına ulaştı. Android işletim sistemine sahip bir akıllı telefonumuzda yaptığımız denemeleri sizlere aktarmak istedik. Birkaç günlük tecrübelerimizi ve kullanım deneyimlerimizi aktarırken, “WhatsApp çoklu cihaz nasıl kullanılır?” sorusunu da detaylı bir rehberle cevapladık.

WhatsApp çoklu cihaz nedir?

Bildiğiniz gibi WhatsApp, kullanıcıların WhatsApp Web hizmeti sayesinde bilgisayardan mesajlaşabilmelerine izin veriyor. Fakat WhatsApp Web, ana uygulamanın yüklü olduğu akıllı telefonla eşleştiğinden sürekli olarak internet bağlantısı gerektiriyor. Yani cihazın kendisinde bağlantı olmadan Web’i kullanmak mümkün olmuyor. Çoklu cihaz desteği işte bu zorunluluğu ortadan kaldırdı.

WhatsApp çoklu cihaz sayesinde kullanıcılar uygulamayı yine bilgisayara bağlayacaklar. Ancak artık ana cihazda internet erişimi mecburi olmayacak. Yani siz telefonunuzu tamamen kapatsanız veya veri bağlantısını kesseniz dahi, WhatsApp’ı bağladığınız bilgisayarda kullanmaya devam edeceksiniz. Böylelikle o an mobil veri veya Wi-Fi’a bağlanma imkanınız olmasa bile mesajlarınızdan mahrum kalmamış olacaksınız.

WhatsApp çoklu cihaz nasıl kullanılır?

WhatsApp, çoklu cihaz desteğinin test sürecine hala devam ediyor. Geçtiğimiz hafta beta programına katılanların erişimine açılan özelliğin yayın tarihi henüz belli değil. Orijinal adı multi device olan çoklu cihaz Türkiye’deki kullanıcılara da ulaşmaya başladı. Bizler de deneyimledik, edindiğimiz tecrübeleri aktardık.

Öncelikle telefonunuzdan WhatsApp uygulamasını açın ve sağ üst köşedeki menü işaretine tıklayın. Ardından “Bağlı cihazlar” butonuna basın. Eğer çoklu cihaz özelliği size de gelmişse ekranın ortasını kaplayan bir pencere otomatik olarak açılacaktır. Test sürecine katılmayı isteyip istemediğinizi soran bir bildirim görürsünüz. Dilerseniz işlemi onaylayarak sürecin bir parçası olabilirsiniz.

Beta programına katılmanızın ardından, varsa mevcut WhatsApp Web oturumlarınız kapatılacak. Tekrar “Bağlı cihazlar” bölümüne girip “Cihaz bağla” butonuna tıklamanız ve hedef cihazdaki QR kodu taratmanız gerekecek. Tabii bunu yaparken WhatsApp güvenlik amacıyla parmak izi doğrulaması istiyor. Aksi halde uygulamayı herhangi bir cihaza bağlayamıyorsunuz.

Bazı özellikler çalışmayacak

Bağlama işlemini gerçekleştirdikten sonra WhatsApp Web’i normal bir şekilde kullanabilirsiniz. Ana telefonunuz tamamen kapalı olsa veya internet erişiminiz bulunmasa bile mesaj gönderecek, karşıdan gelenleri de alacaksınız. Bu noktada herhangi bir sorun yok fakat WhatsApp’ın açıkladığı birtakım istisnai durumlar mevcut. Örneğin:

  • WhatsApp’ı aynı anda dört adede kadar ikincil cihazda kullanabilirsiniz ancak WhatsApp hesabınıza tek seferde yalnızca bir adet telefon bağlayabilirsiniz.
  • WhatsApp hesabınızı kaydettirmeniz ve yeni cihazlarınızı telefonunuza bağlamanız gerekir.
  • Telefonunuzu 14 günden uzun bir süre boyunca kullanmazsanız bağlı cihazlarınızın bağlantısı kaldırılacaktır.

Tüm bunların yanı sıra çoklu cihaz özelliğinin şimdilik desteklemediği özellikler de var:

  • İkincil cihazlarda mevcut konum görüntülenemez.
  • WhatsApp Web veya Masaüstü’nde sohbetler sabitlenemez.
  • WhatsApp Web ve Masaüstü’nde grup davetleri kabul edilemez, görüntülenemez ve sıfırlanamaz. Bu işlemleri yapmak için telefonunuzu kullanmanız gerekir.
  • Telefonlarında WhatsApp’ın çok eski bir sürümü yüklü olan kişilere bağlı cihazınızdan mesaj gönderemez veya bu kişileri arayamazsınız.
  • Portal cihazından veya WhatsApp Masaüstü’nden çoklu cihaz beta programına kayıtlı olmayan bağlı cihazları arayamazsınız.
  • Portal cihazınızdaki diğer WhatsApp hesapları çoklu cihaz beta programına katılmadıysa bu hesaplar kullanılamaz.
  • WhatsApp Business kullanıcıları, WhatsApp Web veya Masaüstü’nü kullanarak işletme adını ve etiketleri düzenleyemez.

Belirtilen problemler WhatsApp çoklu cihaz desteği ile ömür boyu mu çalışmayacak yoksa geçici süreyle mi, kullanıcıların çok merak ettiği bu soru cevap bulmadı. Özellik beta sürecinden çıkıp kararlı haline ulaştığında çok daha iyi görüp deneyeceğiz.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası