SonTakip

WhatsApp ve Hindistan yeniden karşı karşıya

Hindistan hükümeti büyüyen Covid-19 krizi sonrası ABD merkezli sosyal medya platformları üzerinde baskı kurmaya devam ediyor. WhatsApp’ta …

WhatsApp ve Hindistan yeniden karşı karşıya

Hindistan hükümeti büyüyen Covid-19 krizi sonrası ABD merkezli sosyal medya platformları üzerinde baskı kurmaya devam ediyor. WhatsApp’ta Hindistan’ın bu sansürleme politikasından payını aldı. Platform daha önce de kişisel verilerin paylaşımı politikası yüzünden Hindistan hükümetiyle karşı karşıya geldi. Şimdi ise WhatsApp uçtan uca şifreleme koruması tehlike altında.

WhatsApp uçtan uca şifreleme korumasına Hindistan baskısı

Son aylarda dünyanın koronavirüs merkezi haline gelen Hindistan’da hükümet yanlış bilginin yayılması bahanesiyle sosyal medya şirketleri üzerinde baskı kumaya başladı. Twitter ve Facebook’ta paylaşılan bir çok gönderiyi kaldırtan hükümet, şimdi de gözünü WhatsApp mesajlarına dikti.

WhatsApp, son aylarda eski güvenini kaybetmiş olsa da halen mesajları uçtan uca şifreleme ile koruyor.  Hindistan hükümeti ise yanlış bilgileri önlemek adına platformdan bu uçtan uca şifrelemeyi kaldırmasını istiyor. Buna göre hükümet yetkilileri bu tür yanlış bilgileri paylaşanları ulaşma ve paylaşımın kaynağını bulmanın peşinde.

WhatsApp CEO‘su Will Cathcart ise Hindistan hükümetinin izlenebilirlik konusundaki ısrarından şikayetçi. CEO daha önce yaptığı bir açıklamada Hindistan hükümetiyle WhatsApp uçtan uca şifreleme politikasına zarar vermeyen bir çözüm geliştirmeyi teklif etti.

Hindistan Başbakanı Naredra Modi, sosyal medya üzerinde baskı kurmakla suçlanıyor

Hindistan hükümeti ise kısa süre önce özellikle Twitter üzerinde baskısını artırdı. Sosyal medya platformunun çalışanlarını tutuklamakla tehdit eden yetkililer, Twitter ve Facebook’a boyun eğdirmiş görünüyor. Muhalifler ise sosyal medya devlerinin Hindistan pastasını kaybetmemek için boyun eğdikleri görüşünde.

ABD ile oldukça yakın ilişkileri olan Hindistan’a yakın zamanda ABD hükümetinden de bir uyarı geldi. Beyaz Saray sözcüsü Jen Psaki, Hindistan hükümetinin sosyal medya sansürünü, dünyada ki ifade özgürlüğü politikalarıyla uyumlu olmadığını açıkladı.

WhatsApp ise uçtan uca şifreleme konusunda geri adım atmayı düşünmüyor. Hindistan hükümetinin mesajlaşma uygulamasını yasaklayıp yasaklamayacağı ise merak konusu.

WhatsApp ve Hindistan anlaşmazlığı 

WhatsApp ile Hindistan hükümeti ilk defa karşı karşıya gelmiyor. Yılın başında gizlilik politikalarını değiştirme kararı alan platform tüm dünyadan tepki aldı. Hindistan hükümeti de platforma sert bir mektup yazmıştı.

Mektupta hükümet, platformun kişisel veri politikasını yeniden gözden geçirmesini istedi. Şu an için Hindistan’da mesajlaşma servisini kullanan 400 milyonu aşkın kullanıcı var. WhatsApp, Hindistan’da yasaklama haberlerinin de ayyuka çıkması sonrası yeni gizlilik politikasını askıya almıştı.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası