SonTakip

Türkiye’nin ilk cep uydusu Grizu-263A, başarıyla fırlatıldı!

Ülkemizin Savunma ve Uzay Sanayi alanları başta olmak üzere son yıllarda kendini geliştirmesiyle ve dünya genelinde teknolojinin ulaştığı son …

Türkiye’nin ilk cep uydusu Grizu-263A, başarıyla fırlatıldı!

Ülkemizin Savunma ve Uzay Sanayi alanları başta olmak üzere son yıllarda kendini geliştirmesiyle ve dünya genelinde teknolojinin ulaştığı son nokta ile birlikte, uzaya gönderdiğimiz uydulara da her gün bir yenisi ekleniyor. Bugün ise, ülkemizin ilk cep uydusu olan ve 2 yıllık geliştirmenin sonucu ortaya çıkan Grizu-263A, ABD’de SpaceX’in Falcon 9 roketiyle birlikte başarılı bir şekilde fırlatıldı.

Fırlatmanın ardından ABD’li Uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in Falcon 9 Blok 5 roketi başarılı bir şekilde dünyada belirlenen iniş noktasına vardı. Fakat atmosferin dışına aktardığı yükle birlikte Grizu-263A uydusu henüz nihai hedefine ulaşmadı. Ancak şu anda planlandığı gibi LEO’daki (Alçak Dünya Yörüngesi) hedefine doğru ilerliyor.

Türkiye’nin ilk cep uydusu Grizu-263A fırlatıldı

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Mühendislik Fakültesi’ndeki Grizu-263 Uzay Takımı tarafından üretilen küp şeklindeki cep uydusu, gerçekten adının hakkını veren bir yapıyla karşımıza çıkıyor. Cihaz, 250 gram ağırlığa ve 50mm x 50mm x 50mm boyutlarına sahip.

Buna ek olarak söz konusu cep uydusunu geliştiren ekibin NASA, Lockheed Martin, Kratos Space, Praxis Inc ve Siemens gibi şirketler ve kurumlar tarafından desteklenen CanSat Competition’da 2018 ve 2019 yıllarında dünya ikincisi olduğunu belirtelim.

Bu doğrultuda Prof. Dr. Bülent Ekmekçi önderliğinde Grizu-263 Uzay Takımı tarafından geliştirilen Grizu-263A, Bugün akşam saatlerinde 18:25 itibariyle uzaya fırlatıldı. Uydu, dünyaya 525 kilometre uzaklıkta bulunan LEO’daki (Alçak Dünya Yörüngesi) hedefine doğru ilerliyor. Yerleşme işlemi tamamlandıktan sonra 4 yıl 8 ay süreyle görev yapması planlanıyor.

Türkiye Uzay Ajansı bugün fırlatma öncesi sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda şunları söyledi:

#GökyüzündenAyırmayanBilgiler’de Bu Hafta Yine Gurur Doluyuz! Türkiye’nin ilk cep uydusu Grizu-263A bugün uzaya gönderiliyor! Bu heyecan dolu ana şahitlik ederken cep uyduları biraz daha yakından tanıyalım.

Grizu-263A özellikleri:

  • Optik aletler kullanılarak yer gözlemi yapabilecek.
  • Hassas yörünge belirleme yöntemiyle yerçekimi alanı izlenebilecek.
  • Uzay ortamının yerinden ölçümleri yapılacak.
  • Gök cisimleri etrafındaki az masraflı keşif araçlarından veri alınacak.
  • Standart uydulara göre üretim maliyetleri düşük.
  • Eğitim faaliyetlerinde kullanılabilir.
  • Yurtdışında büyük bir pazar hacmine sahip.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası