Togg’un sahibi açıkladı! Kaç para olacak?

Yerli elektrikli otomobil Togg’un seri üretimine başlanmasına 1 ay, satışa çıkmasına ise 6 ay kaldı. Bununla birlikte fiyatı hakkında …

Togg’un sahibi açıkladı! Kaç para olacak?

Yerli elektrikli otomobil Togg’un seri üretimine başlanmasına 1 ay, satışa çıkmasına ise 6 ay kaldı. Bununla birlikte fiyatı hakkında sorular da artmaya başladı. Peki Togg kaç para olacak? Şirketin sahiplerinden Tuncay Özilhan konuya açıklık getirdi.

Togg kaç para olacak?

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu ya da bilinen adıyla Togg’un 5 kurucu ortağı bulunuyor. Bunlar sırasıyla Anadolu Grubu (yüzde 23), BMC (yüzde 23), Turkcell (yüzde 23), Zorlu Holding (yüzde 23) ve TOBB (yüzde 8).

Togg’un yüzde 23’üne sahip olan Anadolu Grubu’nun ise hisselerinin yüzde 68’i Yazıcılar Holding, yüzde 32’si Özilhan Grubu’nun elinde. Dolayısıyla bugün Togg kaç para olacak sorusuna yanıt veren Tuncay Özilhan da aslında şirketin sahiplerinden birisi.

Tuncay Özilhan’ın açıklamasının gündemde bomba etkisi yaratmasının bir diğer nedeni ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da geçtiğimiz dönemde yapılan vergi düzenlemesinin Togg için olduğunu söylemişti. Ortaya çıkan meblağ ise oldukça yakın.

Buna göre, motor gücü 160 kW’ı geçmeyen ve Özel Tüketim Vergisi matrahı 700 bin TL’yi aşmayan elektrikli otomobiller için yeni vergi oranı yüzde 10, diğerleri için yüzde 40 oldu. Ayrıca motor gücü 160 kW’ı geçen, yani biraz daha performans ve lüks sınıfı hedef alan araçların, Özel Tüketim Vergisi matrahı 750 bin TL’yi aşmıyor ise yüzde 50, bu miktarı aşıyor ise de yüzde 60’lık bir ÖTV uygulanmasına karar verildi.

Togg’un satışa sunacağı ilk SUV modelinin ise 150 kW ve 300 kW şeklinde arkadan itişli ve dört çeker olacak şekilde 2 farklı motor seçeneği bulunacak. Bu durumda Togg’un 150 kW’lık modeli ÖTV’siz şekilde 700 bin TL’nin altında bir fiyata sahip olacak.

Bu fiyata ise önce yüzde 10 ÖTV, ardından yüzde 18 KDV uygulanacak. Dolayısıyla maksimum fiyatı 908 bin TL olacak. Diğer dört çeker versiyona baktığımızda ise 750 bin TL’nin altında ise yüzde 50, üzerinde ise yüzde 60 oranında ÖTV uygulanacak.

Togg’un sahiplerinden Tuncay Özilhan, piyasaya sürülecek ilk modelin 900 bin lira civarında olacağını söyledi. Yapılan bu açıklama bizim de geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı’nın açıklaması neticesinde paylaştığımız yukarıdaki fiyat tahminimiz ile örtüşüyor.

Yani Togg kaç para sorununun cevabı kesinleşti diyebiliriz. Tabii otomobil önümüzdeki yıl 18 Mart’ta satışa sunulana kadar dolar kuru yükselmeye devam ederse matrah güncellemesi ile birlikte çok daha yüksek fiyatlarla karşılaşabiliriz.

Togg C-SUV özellikleri

Özellikler Açıklanan veriler
Motor 150 KW/ 300 KW
Beygir gücü 200 HP/400 HP
0-100 hızlanma <7.6 sn/ <4.8 sn
Menzil 300 km/ 500 km
Otonom sürüş 3. seviye
Aks açıklığı 2890 mm
Euro NCAP 5 yıldız hedefleniyor
Motor seçenekleri Arkadan çekişli/ Dört çeker
Batarya seçenekleri 2 Paket
Şarj Rapid şarj teknolojisi
2023’te
25 dakikada yüzde 20’den 80 dolum
2025‘te 8 dakikada yüzde 80 dolum

Togg çıkış tarihi

Model Araç tipi Tanıtım tarihi Türkiye çıkış tarihi Avrupa çıkış tarihi Motor
Togg SUV C-segment SUV 27 Aralık 2019 18 Mart 2023 2024 3. çeyrek Elektrikli
Togg Sedan C-segment Sedan 27 Aralık 2019 2024 3 ile 4. çeyrekte Elektrikli
Togg Hatchback Bekleniyor 2030’a kadar Elektrikli
Togg Kompakt SUV B-segment SUV Bekleniyor 2030’a kadar Elektrikli
Togg MPV Bekleniyor 2030’a kadar Elektrikli

Anadolu Grubu, yerli elektrikli ticari AOS BIG.e modelini tanıttı!

Anadolu Grubu’nun yeni otomobil markası olan AOS tarafından geliştirilen yerli elektrikli ticari BIG.e modeli, şehir içi taşımacılık pazarını hedefliyor. Üstelik Avrupa’da katıldığı IAA Transportation Fuarı ile amacının da ihracat olduğunu görüyoruz. Tabii bu Türkiye sokaklarında görmeyeceğimiz anlamına gelmiyor.

AOS BIG.e özellikleri ise seçilen pakete göre değişecek. Menzil tarafında 80 km ve 150 km şeklinde 2 seçenek karşımıza çıkıyor. Bu araçlar ise sırasıyla 60 km/s ve 80 km/s şeklinde en yüksek hızlara sahip olacak.

Aracın taşıma kapasitesine baktığımızda ise arka tarafında yer alan 4 metreküp hacimli alanın 1 ton, yani 1.000 kg’ye kadar yükü barındırabileceği belirtiliyor. Bu sayede özellikle yüksek menzilli modeli seçildiğinde şehir içi bir çok taşımacılık işini tek başına üstlenebileceğini anlıyoruz.

Üstelik tamamen elektrikli olduğu için de işletme masrafı oldukça düşük olacak. Bir diğer olumlu yanı ise şarj etmek için bir istasyona ihtiyaç duymayışı. İş yerlerinde bulunan herhangi bir prize takılarak 80 km menzilli modeli 3 saatte, 150 km menzilli olanı ise 5 saatte tam dolum yapabiliyorsunuz.

BIG.e modelinin 2024 yılının ilk çeyreğinde satışa sunulması bekleniyor. Birçok kargo, paket servis ve dağıtım hizmeti sunan şirketin de şimdiden talip olduğu belirtiliyor. Zira içten yanmalı araçlara göre sağladığı yakıt avantajı bile adını tercih listesine yazdırmasını sağlıyor.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası