Ticaret Bakanlığı, dijital abonelik platformlarına yüklü bir para cezası kesti! Peki neden?

Ticaret Bakanlığı dijital abonelik platformlarına yüklü bir para cezası kesti. Peki bu ceza neden kesildi ve tutarı ne?

Ticaret Bakanlığı, dijital abonelik platformlarına yüklü bir para cezası kesti! Peki neden?

Ülkemizde faaliyet gösteren dijital abonelik platformları sıkı denetimlerden geçiyor. Burada kurallara uymayan ve vatandaşları mağdur edebilecek hamleler yapan platformlara ise caydırıcı para cezaları uygulanıyor. Ticaret Bakanlığı son olarak bu gibi mecralara yüklü bir para cezası kesti. İşte ayrıntılar!

Ticaret Bakanlığı dijital abonelik platformlarına 166 milyon TL para cezası kesti

Ticaret Bakanlığı tarafından geçtiğimiz dakikalarda yapılan açıklamada 2023 yılı içerisinde tüketiciler üzerinden kendilerine ulaşan TV yayını, kişiye özel film, dizi, belgesel, komedi, spor vb. yayın ve içerik hizmeti sunan dijital abonelik platformları hakkındaki şikayetler ile ilgili incelemeler başlatıldığı ifade edildi.

Bakanlık tarafından yapılan incelemeler sonucunda bu gibi platformlara abone olan tüketicilerin herhangi bir talep veya onay alınmaksızın sözleşmelerinin yenilenmesi ve bunun yanı sıra rıza dışı kredi kartlarından para tahsil edilmesi gibi mağduriyet yaratan unsurların tespit edildiği belirtildi. Bunun sonucunda ilgili platformlara 166 milyon liralık idari para cezası uygulandığı duyuruldu.

Konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle;

”Ticaret Bakanlığı olarak, vatandaşlarımızı mağdur edebilecek her konu değerlendirilerek gerekli incelemeler ivedilikle başlatılmaktadır. Bu kapsamda, 2023 yılı içerisinde Bakanlığımıza tüketicilerimiz üzerinden ulaşan TV yayını, kişiye özel film, dizi, belgesel, komedi, spor vb. yayın ve içerik hizmeti sunan dijital abonelik platformları hakkındaki şikayetler ile ilgili olarak incelemeler başlatılmıştır. Bu kapsamda; ilgili kuruluşlara Bakanlığımızca 166 milyon TL tutarında idari para cezası düzenlenmiştir.

Bakanlık Müfettişlerince yapılan denetimlerde, dijital platformlara abone olan tüketicilerin talep ve onayları alınmaksızın sözleşmelerinin yenilendiği, tüketicilerin rızası dışında kredi kartlarından para tahsil edildiği, abonelikten çıkmak isteyen tüketicilerin isteklerinin süresi içerisinde yerine getirilmediği, haksız bir şekilde ücret alınmaya devam edildiği, eksik iade ücreti ödenerek tüketicilerin mağdur edildiği tespitlerine yer verilmiştir.

Haksız Tahsilat ve İade Süreçlerindeki Mağduriyete 166 Milyon Türk Lirası Ceza Uygulandı
Söz konusu haksız tahsilat ve iade süreçlerinde tüketicilere yaşatılan bu ve benzeri ihlaller dolayısıyla dijital abonelik platformlarına Bakanlığımızca 166 milyon TL tutarında idari para cezası düzenlenmiştir.
Bakanlık olarak tüketici haklarının korunması için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası