SonTakip

Tesla’nın tam otonom sürüş sistemi güncellendi!

Elektrikli otomobiller konusunda öncü markalardan biri olan Tesla, araçlarında kullandığı teknolojilerle de öne çıkıyor. Tesla tüm …

Tesla’nın tam otonom sürüş sistemi güncellendi!

Elektrikli otomobiller konusunda öncü markalardan biri olan Tesla, araçlarında kullandığı teknolojilerle de öne çıkıyor. Tesla tüm otomobillerinde AutoPilot adını verdiği yarı otonom sürücü asistanı sistemini sunuyor. ABD’li üretici diğer yandan ise tam otonom FSD (Full Self-Driving) sistemini de müşterilerine sunuyor.

Tesla’nın tam otonom sürüş sistemi daha güvenli hâle geliyor

Tesla’nın FSD tam otonom sürüş sistemini 15 bin dolar karşılığında satın alınabiliyor. Elektrikli otomobil üreticisi, bu gelişmiş otonom sistem için ayrıca aylık 199 dolarlık bir abonelik ücreti sunuyor. Tesla, abonelik ücreti ile tem otonom sistemin sürekli güncel kaldığını ve yeni özellikle kazandığını belirtiyor.

Şirketin CEO’su Elon Musk, Twitter üzerinden yaptığı açıklama ile FSD sisteminin son sürümünün sunulmaya başlandığını açıkladı. Başarılı iş insanı, tam otonom sürüş sistemi güncellemesini paylaşırken, sürücülerin özellikle de yayaların etrafta olduğu durumlar çok dikkatli olması gerektiğinin altını çizdi.

Yeni FSD Beta 10.69.2 ile birlikte önemli güncellemeler Tesla sahiplerini bekliyor. Yeni özellikler ile birlikte Tesla’nın otonom sürüş sistemi yollardaki şerit sayılarını ve bağlantı noktalarını daha net bir şekilde hesaplayabilecek.

Bunun yanı sıra, güncellenen FSD sistemi ile birlikte sürüşün daha akıcı olması sağlanıyor. Yapılan güncellemeler sayesinde her türlü direksiyon, frenleme ve hızlanma gecikmeleri en aza indiriliyor. Böylece çok daha net bir sürüş hedefleniyor.

Bir diğer güncelleme de ‘korunmasız sola dönüşler‘ için yapılıyor. Otonom sistemler için en zor dönüş olarak nitelendirilen bu manevra, daha insansı tepkiler ile birlikte daha gücenli hâle getiriliyor. FSD sistemli araçlar artık bu manevraların çıkışında daha sert hızlanmalara olanak tanıyor.

Tesla ayrıca yeni yama ile birlikte uzaklardaki araçların hızlarının hesaplanmasının da yüzde 20 oranında iyleştirildiğini açıkladı. Şirket aynı zamanda dönüş ve yaya yollarındaki gereksiz yavaşlamaların da azaltıldığını ifade ediyor.

Tesla aynı zamanda araçlarındaki otonom sistemin hayvan algılama konusunda da yüzde 34 oranında geliştirildiğini belirtiyor. Şirket yollarda karşılaşılabilecek diğer tüm engeller için de kamera sistemlerinin daha net veriler ortaya koyduğunu açıkladı.

Tesla’nın tam otonom sürüş sistemi her anlamda gelişmiş gibi görünüyor. 

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası