SonTakip

Tesla, müşterilerini Ford’a kaptırmaya başladı!

Ford F Serisi uzun yıllardır Kuzey Amerika’da en çok satan pick-up modeli konumunda. Bu başarısını değişen dünyada da sürdürmek isteyen …

Tesla, müşterilerini Ford’a kaptırmaya başladı!

Ford F Serisi uzun yıllardır Kuzey Amerika’da en çok satan pick-up modeli konumunda. Bu başarısını değişen dünyada da sürdürmek isteyen Ford, başarılı pick-up modelinin elektrikli versiyonunu da piyasaya sürdü. Piyasaya çıktığı günden bu yana oldukça başarılı rakamlara ulaşan F-150 Lightning, artık Tesla imzalı modellerle yarışır hâle gelmiş durumda.

Ford, elektrikli araçlarda pazar payını büyütüyor

Uzun yıllardır tahtını kimseye kaptırmayan Ford F-150, elektrikli versiyonuyla da Kuzey Amerika’da başarılı satış rakamlarına kısa sürede ulaştı. Ford’un Ağustos ayı satış rakamları da elektrikli aracın başarısını kanıtlar nitelikte.

Ford, son açıkladığı raporlara göre Ağustos ayı içerisinde 2 bin 373 adet F-150 Lightning modeli sattı. Mayıs ayında satışa sunulan elektrikli pick-up, o tarihten bu yana ise 6 bin 842 satış adedine ulaşmış durumda. Ford ayrıca bu süreçte 3 bin 120 Mustang Mach-E ve 404 adet ise E-Transit satma başarısı gösterdi.

Yayınlanan rapora göre Ford geçtiğimiz yıla göre elektrikli araç satışını bir önceki yıla göre dört kat artırmış durumda. F-150 Lightning hâli hazırda Kuzey Amerika’nın en çok satan elektrikli pick-up modeli konumunda. Bu anlamda elektrikli modelin tek rakibi olan Rivian R1T ise 2022 yılının ikinci çeyreğinde sadece toplam olarak 700 adetli satış rakamı yakaladı.

Tesla Cybertruck ve Chevrolet Silverado EV modellerinin henüz piyasa olmadığını düşündüğümüzde Ford F-150 rakipsiz gibi görünüyor. Pick-up pazarında eli oldukça güçlü olan F-150 Lightning, diğer segmentten araçların da önünde bulunuyor.

Raporlara göre Tesla Model X, 2022 yılının ikinci çeyreğinde 2 bin 304 adetlik satışa ulaştı. Model S ise tüm ikinci çeyrek boyunca 2 bin 896 adetlik satış yakaladı. Tüm bu rakamlar Ford F-150 Lightning‘in elektrikli otomobil pazarında oldukça güçlü olduğunu ortaya koyuyor.

Ford her ne kadar F-150 Lightning, Mustang Mach-E ve E-Transit ile başarılı satış rakamlarına ulaşmış olsa da Tesla’nın ABD pazarındaki hakimiyeti devam ediyor. Son açıklanan rakamlara göre Tesla, ABD’de yüzde 68’lik bir pazar payına sahip.

Ford ise bu durumu değiştirmek için çalışmalarını sürdürüyor. 2024 yılında 600 bin elektrikli araç satmayı planlayan marka, 2026 yılına gelindiğinde ise bu miktarı 2 milyona çıkarmayı hedefliyor. 

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası