SonTakip

Termal macun seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Bilgisayarlarımızın sıcaklıklarını, stabilitesini ve performanslarını dengelemek adına belirli parçalarda termal macun kullanılıyor. Bu macun …

Termal macun seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Bilgisayarlarımızın sıcaklıklarını, stabilitesini ve performanslarını dengelemek adına belirli parçalarda termal macun kullanılıyor. Bu macun, zaman içerisinde değiştirilmediğinde ise yüksek ısınmalara ve performans kayıplarına neden olabiliyor. Peki uygun macun nasıl seçilir, nasıl uygulanır? Detayları yazımızda..

Isı iletkenlik değerlerini kontrol edin

Her macunun kalitesi ve ısı iletkenlik değerleri (W/mK) değişkenlik göstermektedir, bu durumda da kullanacağınız macunu iyi seçmeniz gerekir. Isı iletkenlik değeri düşük olan bir termal macun, kötü performans göstererek cihazınızda daha fazla ısınmaya neden olabilir. Bunu önlemek adına almak istediğiniz macunun kullanıcı yorumlarına ve ısı iletkenlik değerlerini kontrol etmeyi unutmayın.

İçindeki malzemeleri kontrol edin

Farklı termal macun modelleri ve çeşitleri vardır. Bunlar silikon, gümüş-altın ve elmas olarak 4 kategoriye ayrılır. Fakat sıvı metal macunlar her bilgisayar için uygun değildir, ayrıca dikkatli kullanılması gerekir. Zaten standart bir ev kullanıcısı için termal iletkenlik değeri yüksek bir silikon termal macun yeterli olacaktır. Yine de farklı işlemler de uygulayacaksanız (delid gibi) bu durumda gümüş-altın karışımlı termal macunlar kullanmanız gerekecektir.

Laptoplar için macun seçerken dikkat edin

Laptopların içerisinde genellikle çok ince yapıda bir termal macun ya da kullanım ömrü daha uzun olan termal ped bulunur. Bu ürünlerin hepsi zamanla deformasyona uğrayabilir ve bakıma ihtiyaç duyar. İşte bu noktada bazı kullanıcılar uzun ömürlü ve etkili olması adına gümüş-altın karışımlı sıvı metal termal macunları tercih etmektedir. Fakat bu uygulama oldukça yanlış. Gümüş-altın karışımlı macunlar elektriği iletir, bu durumda da bilgisayarınızın bakır soğutma borusundan geçen elektrik, işlemciniz ve ekran kartınıza zarar vererek bilgisayarınızı kötü etkileyebilir. Buna engel olmak için kaliteli bir silikon termal macun kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

Fazla sürmek performans arttırmaz

Macunu bol ve kalın sürmek ters etki yaratarak ısı iletkenliğinin düşmesine ve daha çok ısınma yapmasına neden olur, bundan ötürü fazla macun kullanmayın. Az bir miktar macunu işlemci ya da ekran kartınızın üzerine sıkın ve ince bir tabaka ile yayın. Bu şekilde hem macunu bitirmemiş olursunuz hem de daha iyi bir performans elde edebilirsiniz.

Macunu uygularken dikkatli olun

Macunu uygularken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır, macun eğer anakart ya da uygulayacağınız devre elemanının dışına taşarsa ya da kaza eseri herhangi bir yere dökülürse bu sisteminize zarar verebilir. Çünkü silikon macunların da az da olsa bir elektrik iletkenliği bulunmaktadır ve bu da biraz risk oluşturabilir.

W/mK neden önemli?

Yukarıda bahsedildiği üzere termal macun seçerken W/mK değerine çok değinmiştik. W/mK değerinin önemi, sisteminizin ve bileşenlerinizin ısındığı zaman yüksek ısı iletkenliği oluşturmasıdır. Donanım ve bileşenler bu ısıyı W/mK değeri yüksek bir macun ile daha sağlıklı bir şekilde gerekli soğutma bileşenlerine aktarıp, oradan da sıcaklığın dışarı atılmasında büyük rol oynar. Değeri düşük bir macun satın aldığınızda, ısı gerektiği şekilde aktarılamaz ve devre elemanlarında oluşan yüksek ısı, performans kayıplarına yol açar. İşte bu yüzden, W/mK değeri yüksek bir termal macun seçmek çok önemlidir.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası