SonTakip

Spotify yeni abone sayısını açıkladı

Popüler müzik akışı hizmeti Spotify, 2021’in ilk çeyreğindeki abone artışını açıkladı. Firma ayrıca bu sene yaşaması muhtemel gelir kaybına …

Spotify yeni abone sayısını açıkladı

Popüler müzik akışı hizmeti Spotify, 2021’in ilk çeyreğindeki abone artışını açıkladı. Firma ayrıca bu sene yaşaması muhtemel gelir kaybına ilişkin beklentilerini de paylaştı.

Dünyanın en çok kullanılan müzik akışı hizmetlerinden olan Spotify, özellikle koronavirüs salgınının baş gösterdiği geçen sene, evlere kapanan kişilerin büyük bir kurtarıcısı oldu. Bu desteğin meyvelerini alan firma 2021’in ilk üç çeyreğinde önemli bir kullanıcı artışı elde etti.

Spotify son üç ayda 11 milyon kullanıcının platforma katıldığını ve toplam kullanıcı sayısının 366 milyon olduğunu duyurdu. 2020’nin başlarına kıyasla önemli bir artış yaşayan Spotify, öngörülen büyüme rakamlarınınsa altında kaldı.

Spotify tarafından açıklanan rapora göre, Premium planlar için ödeme yapan kişi sayısında hatırı sayılır bir artış meydana geldi. Ocak ve Mart ayları arasında dört milyondan az kişinin hizmeti kullanmayı bıraktığı belirtilen rapora göre, Platformda 158 milyon ödeme yapan, 208 milyon da reklam içeren sürümü kullanan müşteri mevcut.

Spotify 150-250 milyon Euro kayıp bekliyor

İşletme gelirlerini 14 milyon Euro olarak belirleyen firma, 2021 yılındaysa 150 milyonla 250 milyon Euro arasında bir gelir kaybı yaşamayı beklediğini söyledi. Firmanın bu gelir kaybını 400 milyon kullanıcı rakamını aşarak telafi edeceği tahmin ediliyor.

Rapora bakıldığında şirketin önceki çeyreğe kıyasla kayıp oranlarını sabitlemiş durumda olduğu görülüyor. Bunun sebepleri arasındaysa salgın nedeniyle insanların davranışlarında değişiklikler meydana gelmesi ve aboneliklerin iptal edilmemesi için aile planı gibi tekliflerin sunulması olduğu tahmin ediliyor. Bununla birlikte platformun podcast üzerine yaptığı yaptırımlar da etkisini göstermişe benziyor.

Ayrıca Spotify, Avrupa Birliği’nin Apple‘a App Store ücretlerindeki kesintiye ilişkin yönelttiği antitröst suçlaması nedeniyle zorluk çıkarabilir. Zira Spotify ve Epic gibi bazı geliştiriciler firmanın kendi ödeme sistemini zorunlu kıldığını iddia ediyor. Ancak İsveç merkezli firma, sanatçılara adil bir şekilde ödeme yapmadığı yönündeki eleştirilereyse herhangi bir açıklama yapmış değil. Geçen sene bir grup müzisyen, Spotify‘ın düşük ücret ödediği gerekçesiyle Kırık Kayıt kampanyasını başlattı. Bu ayın başlarındaysa Apple Music‘in sanatçılara dinlenme başına bir sent, Spotify‘ın ise yarım sent ödediği tespit edildi.

Bu gelir adaletsizliği iddialarının yanında, CEO Daniel Ek‘in İngiltere Premier Lig futbol kulüplerinden Arsenal’i Stan Kroenke‘den satın almak için nabız yoklamaya başladığını da belirtmek gerekiyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası