Sony ve Microsoft, Call of Duty yüzünden birbirine girdi!

Microsoft’un Activision Blizzard’ı 68.7 milyar dolara satın alması, başta PlayStation’ın üreticisi Sony olmak üzere oyun sektöründeki …

Sony ve Microsoft, Call of Duty yüzünden birbirine girdi!

Microsoft’un Activision Blizzard’ı 68.7 milyar dolara satın alması, başta PlayStation’ın üreticisi Sony olmak üzere oyun sektöründeki birçok firmayı etkiledi. Sony, Activision’ın ikonik serisi Call of Duty’nin “temel bir yapım” olduğunu ve insanların konsol alma kararını etkilediğini söyledi. Ancak Microsoft tam olarak böyle düşünmüyor.

Yeni Call of Duty oyunları PlayStation’da olacak mı?

Microsoft, Xbox ekosistemini genişletmeye devam ederken rakipleriyle de arasını bozmak istemiyor. Sony ise Activision Blizzard’ın 68.7 milyar dolara alınmasından endişe duyduğunu söyledi. Call of Duty serisinin oyun dünyası için çok platformlu olarak kalması gerektiğini aktardı.

Microsoft, dünyanın çeşitli ülkelerindeki rekabet düzenleyicilerini anlaşma için ikna etmeye çalışıyor. Call of Duty gibi yapımların geliştiricisi olan Activision Blizzard’ın, rakip oyun şirketi veya distribütörlerini etkilemeyeceğini söyledi.

Fakat Sony ise Activision Blizzard’ın Xbox cephesine geçmesinin rekabeti baltalayacağına inanıyor. Bu anlaşma, diğer oyun şirketlerini mağazaları ve konsol üreticilerini etkileyebilir. Hatta Sony’nin açıklamasına göre Call of Duty o kadar popüler ki, kullanıcıların konsol seçimini etkiliyor.

Sony ayrıca başka bir stüdyonun “kullanıcıların bu kadar bağlandığı bir oyun geliştiremeyeceğine” dikkat çekti. “Başka firma benzer bir ürün geliştirmek için bütçeye sahip olsa bile, Call of Duty’ye rakip olamayacak” dedi.

Activision Blizzard, Sony ile anlaşması gereği bir süre daha PlayStation’a oyun sunmak zorunda. Ancak Microsoft’a satıldıktan sonra Xbox’a ve PC’ye özel bir oyun stüdyosu olması bekleniyor. Yine de yazılım devi, Call of Duty’nin çok platformlu olacağının sözünü verdi.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası