SonTakip

Signal kullanıcıları dikkat! Uygulamayı hemen güncelleyin

WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesini güncellemesinin ardından oluşan alternatif uygulama arayışı, Signal için bir yükseliş olmuştu …

Signal kullanıcıları dikkat! Uygulamayı hemen güncelleyin

WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesini güncellemesinin ardından oluşan alternatif uygulama arayışı, Signal için bir yükseliş olmuştu. Kullanıcılarına en iyi şekilde gizlilik ve şifreleme sunan Signal’da kritik bir güvenlik açığı düzeltildi. Bu kritik durumdan ötürü Signal, uygulamayı hemen güncellememizi istiyor.

Signal’de kritik güvenlik açığı tespit edildi

En iyi şekilde gizlilik vadeden bir uygulamada başınıza gelebilecek en kötü şey güvenlik açığından kaynaklı veri sızdırılması olabilir. Signal’de yedi aydır mevcut olduğu söylenen açık nihayet kapatıldı. Bu açıktan dolayı özel fotoğraflarınız kişilerinizden rastgele kişilere dağıtılabilir.

Bu ciddi sorunun çözülebilmesi pek kolay olamamış. Geliştiriciler, varlığı her saniye risk olan açığı kapatabilmeyi yedi ay sonrasında başarabildi. Şu an tüm Signal kullanıcılarının yapması gereken, uygulamayı en son sürüme güncellemek.

Hatanın çözüldüğü, uygulamanın 5.17 sürümünde görülebiliyor. Uygulamanın güncel olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız telefonunuzda yüklü olan sürüm numarasını karşılaştırabilirsiniz.

Signal ne kadar güvenli?

Signal, WhatsApp’ın kurucu ortaklarından biri tarafından kuruldu. Uygulamanın rakiplerine göre en büyük vaadi gizlilik oldu. Uygulamada gizliliğin yanı sıra rakiplerinde olmayan bazı özellikler de görmekteyiz. Uçtan uca gizliliği, Signal tarafından erişilemez şekilde sunan uygulama hiçbir kişisel verinin üçüncü şahıslarla paylaşılmayacağının da garantisini veriyor.

Bu güvenlik açığının uzun süredir uygulamada olması bazı kullanıcıların güvenini kırmış olabilir. İlerleyen günlerde kullanıcıların buna ne şekilde tepki vereceğini göreceğiz.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası