SonTakip

Schumacher’i Sürücüler Şampiyonu yapan motor satıldı

Bir zamanların ünlü Formula 1 pilotu Michael Schumacher tarafından kullanılan Ferrari’nin motoru açık artırma ile satıldı. Collecting Cars adlı …

Schumacher’i Sürücüler Şampiyonu yapan motor satıldı

Bir zamanların ünlü Formula 1 pilotu Michael Schumacher tarafından kullanılan Ferrari’nin motoru açık artırma ile satıldı. Collecting Cars adlı açık artırma platformunda satılan F2003-GA kodlu motor, rekor fiyata alıcı buldu.

Bir döneme damgasını vuran ve milyonlarca hayrana sahip olan Michael Schumacher, Formula 1 tarihinin efsanevi yarış pilotlarından biri olarak anılıyor. 2003 yılının ortalarında tanıtılan F2003-GA, dönemin en iyi Formula 1 motorları arasında yer alıyor. Michael Schumacher’in 6. kez Sürücüler Şampiyonu ünvanını kazanmasını sağlayan F2003-GA motor, yeni sahibine teslim edilecek.

Formula 1 efsanelerinden biri olan F2003-GA motor satıldı

F2003-GA, 2001 ile 2005 yılları arasında üretilen ikinci jenerasyon Tipo 052 motor ismi ile tanıtıldı. 845 beygir güç üretebilen ve 18.300 rpm değerine çıkabilen motor, zamanının en iyilerinden biriydi. 3.0 Litre V10 motorun tasarımı Paolo Martinelli tarafından geliştirildi. 4.545 mm x 1.796 mm x 959 mm boyutlara sahip olan motor, 600 kg ağırlığa sahip.


Michael Schumacher’i altıncı kez Sürücüler Şampiyon’u yapan motor: F2003-GA (Tipo 052)

36.000 euro (yaklaşık 41.000 dolar) fiyat ile satılan F2003-GA kodlu motor bloğunun ağırlığını düşük tutmak için büyük ölçüde alüminyum ve magnezyum kullanıldı. Motorun sadece blok, karter ve silindir kafaları satıldı. Herhangi bir iç aksama sahip olmayan motor, orijinal yataklara ve numaralı bujilere sahip.

Karbon fiber hava kelepçeleri, egzoz manifoldlarının da yer aldığı motorda kullanımdan dolayı oluşan kozmetik kusurlar bulunuyor. Satışa sunulan motorun üretildiği yıla rağmen oldukça sağlıklı durması dikkat çekiyor.

Tipo 052 motor ismine sahip F2003-GA, her ne kadar 2003 yılında düzenlenen Formula 1 yarışlarında Michael Schumacher’i şampiyonluk ünvanını kazandırmasa da en yüksek puanı yapmasına olanak sağladı. Ferrari, Williams ve McLaren takımları arasında geçen kıyasıya mücadele son yarışa kadar belirsizliğini korudu.

Alman Juan Manuel Fangio, Japonya Suzuka’daki son yarışta 46 yıllık rekorunu kırarak altıncı dünya şampiyonluğunu elde etti. Michael Schumacher ise en yüksek puanı elde ederek 6. kez Sürücüler Şampiyonu ünvanını almaya hak kazandı.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası