SonTakip

Playstation 5 güncellemesi hazır: Harici depolama!

2020 yılı tüm dünyada akıllara koronavirüs salgını ile kazınmış olsa da, tüm aksaklıklara rağmen teknoloji dünyasında önemli gelişmeler yaşandı …

Playstation 5 güncellemesi hazır: Harici depolama!

2020 yılı tüm dünyada akıllara koronavirüs salgını ile kazınmış olsa da, tüm aksaklıklara rağmen teknoloji dünyasında önemli gelişmeler yaşandı. Bunların başında Sony PlayStation 5 ve yeni Xbox modellerinin satışa sunulması geliyor.

Satışa sunulduktan sonra dakikalar içerisinde tükenen konsollar, uzun bir süre stok sorunu ile gündeme geldi. Salgın nedeniyle üretim ve teslimat süreçlerinde gecikmeler yaşanırken artık büyük oranda normale dönüldüğünü söyleyebiliriz.

Sony aradan geçen sürede PlayStation 5 için ilk büyük yazılım güncellemesini hazırladı ve yarın kullanıcılara sunacak. PlayStation Blog üzerinde yayınlanan makale iyeniliklerin duyurusu gerçekleştirildi.

PlayStation 5 harici diske depolama özelliğine kavuşuyor

Oyun boyutlarının yüzlerce GB seviyelerine çıkması hem PC hem de konsol tarafında oyuncuları zorlayan bir durum. Devasa boyutlardaki güncellemeleri yüklemek bir kenara, bu oyunları depolamakta ayrı bir sıkıntı.

Bu kapsamda PS5 için harici USB diske depolama aktif hale getiriliyor. Belirlenen uyumlu disklerle çalışacak olan bu özellik sayesinde depolama alanınız dolduğunda herhangi bir oyunu silmek zorunda kalmayacaksınız.

Ancak bu oyunları oynamanız mümkün değil. Evet yanlış duymadınız, sadece depolayabiliyorsunuz ve cihaza kopyalamanız halinde oynanabilir hale geliyor.

Bu özelliğin harici M2 SSD desteği ile karıştırılmaması gerekiyor. Sony M.2 SSD’ler ile depolama alanını genişletme imkanı sunan özellik üzerinde halen çalıştığını duyururken, herhangi bir tarih paylaşmadı.

Daha fazla kişiselleştirme ve gelişmiş kontrol için Game Base menüsünde iyileştirilmelere gidildi. Partiler ve Arkadaşlar arasında hızlıca geçiş yapmaktan, bildirimleri açıp kapatmaya kadar birçok özellik artık çok daha hızlı.

Nesiller arası Share Play özelliği sayesinde PlayStation 4 ve 5 arasında oynayış paylaşma mümkün hale getirildi. Bu sayede PS5 kullanıcıları, PS4 sahibi arkadaşlarının ekranlarını görüntüleyebiliyor ve tam tersi gerçekleştirilebiliyor. Hatta her iki taraf birbirlerininin oyunlarını test edebiliyor.

PlayStation App güncellendi

Daha iyi bir deneyim için PlayStation uygulaması da güncelleniyor. Kısa bir süre önce ürünleri istek listesine kaydetme, arkadaşlarınız çevrimiçiyken bildirim alma ve konsolun çevrimiçi durumunu değiştirme gibi özellikler sunulmuştu.

Önümüzdeki haftalarda yayınlanacak olan güncelleme ile PS5’te çok oyunculu bir oturuma katılma, depolama alanını yönetme, kupa koleksiyonlarını arkadaşlarınızla karşılaştırma ve PlayStation Store’da gösterilen ürünleri sıralama ve filtreleme gibi özelliklerde kullanılabilir hale gelecek.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası