SonTakip

Plastik atıklar için çözüm bakterilerden geldi!

Plastik Dünya için hem bir nimet hem de adeta bir çok kötü bir silah. Ancak son zamanlarda üretilen ve atılan plastik miktarı ile bazı ciddi …

Plastik atıklar için çözüm bakterilerden geldi!

Plastik Dünya için hem bir nimet hem de adeta bir çok kötü bir silah. Ancak son zamanlarda üretilen ve atılan plastik miktarı ile bazı ciddi çevresel zararlar meydana geldi. Bununla birlikte, araştırmacılar bu soruna ideal çözümü bulmuş gibi görünüyor. Plastik atıklar için çözüm bakterilerden geldi!

Plastik atıkları günler içinde yiyebilen bakteriler geliştiriliyor

Plastiği birkaç gün içinde potansiyel olarak bozabilen bir plastik yiyen enzim kokteyli yarattılar ve bu, tipik olarak parçalanması yüzlerce yıl süren bir olay olarak kayıtlara geçti. Enzim karışımı, PETaz ve MHETaz içermektedir. Ideonella Sakaiensis adı verilen plastik PET (genellikle plastik şişelerde bulunur) ile beslenen bir bakteri türü tarafından geliştirilmiştir. 2018’de plastik üzerinde yanlışlıkla ilk enzimi yaratanlar da aynı bilim adamları oldu. Bununla birlikte, ilk enzim işleminde hala daha yavaştı.

Araştırmacılardan oluşan ekip, süreci hızlandırabilecekleri çeşitli yollar üzerinde deneyler yaptı ve böyle bir yaklaşım, bir çeşit kokteyl oluşturmak için bir enzim karışımını birleştirmekti. PET’e ek olarak enzim, bira şişelerinde bulunan PEF veya polieten furoatın parçalanmasına da yardımcı olabilir.

Ne yazık ki, bunlar çürüyebilen yalnızca iki plastik türüdür. Ancak araştırmacılar, bu boşluğu kapatmak için diğer enzimlerle farklı seçenekler oluşturmaya çalışıyorlar.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası