SonTakip

Pfizer – Biontech aşısı 5-11 yaş aralığında güvenilir bulundu!

Koronavirüse karşı geliştirilen Pfizer – Biontech aşısı, 5 ila 11 yaş arası çocuklar için de güvenilir çıktı! Umut verici gelişme, tüm dünyada …

Pfizer – Biontech aşısı 5-11 yaş aralığında güvenilir bulundu!

Koronavirüse karşı geliştirilen Pfizer – Biontech aşısı, 5 ila 11 yaş arası çocuklar için de güvenilir çıktı! Umut verici gelişme, tüm dünyada büyük yankı uyandırdı. İki şirket, geçtiğimiz yıl geliştirdikleri aşıyla COVID-19 kahramanları ilan edildi. Ancak bir taraftan da aşı karşıtları dünyanın pek çok farklı noktasında eylemlerine devam ediyor.

Biontech aşısı, küçük çocuklar için onaya gidiyor!

Şirketler ortak açıklamada, 5 ila 11 yaş arası çocuklarda aşının güçlü bir bağışıklık tepkisi (antikor) ürettiğini açıkladı. Ayrıca iki büyük ilaç şirketi, kısa süre içinde FDA (ABD Gıda ve İlaç Ajansı) onayına başvuracaklarını ifade etti. Bununla birlikte, aşının 12 yaşın üzerindeki kişilere göre daha düşük bir dozda uygulanacağını belirttiler.

Pfizer ve Biontech, COVID-19 aşısı için kısa süre içinde verilerini gerekli mercilere ileteceklerini duyurdu. Yani Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri ve dünyadaki düzenleyici kurumlara mümkün olan en kısa sürede sunmayı planlıyorlar.

Bu arada, deneme sonuçları 12 yaşın altındaki çocuklar için türünün ilk örneği. 6-11 yaş arası çocuklarda şu anda Moderna denemelere devam etmekte. Pfizer ve BioNTech COVID-19 aşısı, 5-11 yaş aralığında 21 gün arayla 10 μg‘lık (mikrogram) iki doz uygulanması halinde etkili ve güvenilir. 12 yaş ve üstü kişilerde aşı dozu 30 mikrogram.

Yan etkiler de genel olarak 16 ila 25 yaş aralığındaki aşı olanlarla aynı. En yaygın yan etkiler arasında enjeksiyon bölgesinde ağrı ve şişlik ile baş ağrısı, titreme ve ateş var. Açıklamada, çoğunlukla genç erkeklerde ortaya çıkan kalp kasında aşıyla ilişkili miyokardit (iltihap) yan etkisinden söz etmediler.

Pfizer ve Biontech, COVID-19 aşısı denemelerine altı ay ile iki yaş arasındaki bebeklerde de devam ediyor. Aynı şekilde 2-5 yaş arası çocuklarda da… Yıl sonuna kadar deneme sonuçlarının açıklanması bekleniyor. Ayrıca altı ay ila 11 yaş arası 4 bin 500 çocuk denemelere katıldı. Bununla birlikte, güçlü sonuçlara rağmen bu yaş aralığı için aşının gelmesi biraz zaman alacak.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası