SonTakip

Türk doktordan umutlu haber! Aşı gibi koruyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 ile mücadele için seferberlik sürerken aşı çalışmaları gündeme damgasını vuruyor. Ülkemizde de başlayan …

Türk doktordan umutlu haber! Aşı gibi koruyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 ile mücadele için seferberlik sürerken aşı çalışmaları gündeme damgasını vuruyor. Ülkemizde de başlayan aşılama çalışmalarının ardından Türk doktor Hasan Önal’dan aşıya alternatif bir çözüm geldi.

Türk doktordan umutlu haber! Aşı gibi koruyor

Dünya genelinde Quersetin ve C vitaminin (QC) beraber kullanılmasının Covid-19 ile mücadelede etkili olduğuna dair bulgulara Hasan Önal’ın klinik çalışmaları kanıt niteliğinde. Doktor Hasan Önal virüsün bulaşma riski yüksek birimlerde görevli sağlık çalışanları kapsamında yaptığı klinik çalışma ile QC takviyesinin uzun süreli kullanımında Covid-19’a karşı etkili olduğunu gösterdi.

Beslenme ve Güvenilir Gıda Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Önal’ın öncülüğünde, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde etik kurulunun onayı ile yapılan çalışma; QC takviyesinin önemini belirler nitelikte.

Pandemide en riskli grup olarak görülen 71 sağlık çalışanına koruyucu olarak 2 ayrı dozda Quersetin ve C vitamini verildi. Aynı kategorideki 42 sağlık çalışanı ise kontrol grubu olarak belirlendi. 120 gün boyunca izlenen katılımcılarda, çalışma sonunda antikor pozitifliği tespit edildi.

Olumlu test sonuçlarının ardından Quersetin ve Vitamin C senteziyle oluşturulan ürünün izinleri Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan alınarak seri üretime geçildi. Ürünün geliştirilmiş formülü için ise Sağlık Bakanlığı’na ilaç başvurusu yapılması planlandı.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 2 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası