SonTakip

Otomobil piyasası Şubat ayında gülümsedi

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Türkiye pazarında otomobil satışları ile ilgili ayrıntılı Şubat ayı verilerini açıkladı. Geçtiğimiz yılın …

Otomobil piyasası Şubat ayında gülümsedi

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Türkiye pazarında otomobil satışları ile ilgili ayrıntılı Şubat ayı verilerini açıkladı. Geçtiğimiz yılın Şubat’ına oranla bu yıl yüzde 24,2 oranında bir büyüme kaydedildiği raporlara yansıdı.

Şubat 2021 döneminde ülkemizde satılan otomobil ve hafif ticari araçlar otomotiv piyasasını neşelendirdi. Açıklanan ayrıntılı kayıtlarda otomobil satışları yüzde 18,6 yükselmiş görüldü. Hafif ticari araçlarda ise yüzde 46,4 artış dikkat çekti. Bütün bir ay boyunca satılan araçların toplam sayısı 58 bin 504 olarak kaydedildi.

Otomobil pazarı Şubat ayında büyüdü

Otomotiv sektöründe son 10 yılın Şubat ayı ortalamaları göz önüne alındı. Bu doğrultuda pazarda yüzde 27,9 büyüme kaydedildiği dikkat çekti. Otomobil pazarı yine aynı grafikte yüzde 31,2 büyürken, ticari ticari araçlarda ise yüzde 18,2‘lik bir artış gözlendi.

Otomotiv sektöründe Şubat 2021 döneminde en çok satan marka ise Fiat oldu. Raporlara göre Fiat’ın toplamda 10 bin 933 adet araba sattığı ortaya çıktı. İkinci sırada ise 6 bin 331 birim satışla Renault yer alıyor. Listenin devamında sırasıyla Ford, Volkswagen ve Toyota gibi markalar gelmekte.

Şubat ayı boyunca otomobillerde 7 bin 147 adet satışla yine Fiat liderlik koltuğunda oturuyor. Fiat’ı takiben Renault, Volkswagen, Toyota ve Peugeot geliyor. Hafif ticari araçlardaysa durum biraz farklı. 4 bin 391 birim satış ile Ford liste başı konumunda. Hemen altında Fiat yer alırken listenin aşağılarında Volkswagen, Peugeot ve Dacia yine çok satan markalar arasında yer almakta.

Raporda Lüks ve spor otomobil kategorisinde ise 40’ın üstünde marka yer aldı. Şubat ayı boyunca 43 adet Porsche satışı yapıldığı göze çarpıyor. Öte yandan listede Ferrari’nin hiç satış yapmaması şaşırtıcı bulundu.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 2 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası