SonTakip

Nintendo, Pokemon’ların avlandığı FPS oyununa savaş açtı!

Geçtiğimiz günlerde ilk olarak Reddit platformunda ortaya çıkan bir oyun, FPS kamera açısıyla Pokemon avlamanıza izin veren oldukça enteresan …

Nintendo, Pokemon’ların avlandığı FPS oyununa savaş açtı!

Geçtiğimiz günlerde ilk olarak Reddit platformunda ortaya çıkan bir oyun, FPS kamera açısıyla Pokemon avlamanıza izin veren oldukça enteresan bir yapıya sahipti. Pokemon oyunları tarihine geçen ve Dragon isimli bir Indie oyun yapımcısının sırf eğlene olsun diye geliştirdiği oyun Nintendo’nun hışmına uğradı. Ünlü Japon şirket, Unreal Engine ile geliştirilen oyunun yer aldığı bütün Reddit ve YouTube sayfalarına olan erişimi engelletmeye başladı.

Nintendo bir kez daha telif haklarıyla gündemde

Bilindiği üzere Nintendo, oyun dünyasının telif haklarına en çok önem veren ve en katı firmalarından biri olarak biliniyor. Senelerdir oyunların emülatörlerle oynanmasına, kendi markasına ait yapımların farklı versiyonlarının geliştirmesine ve dağıtılmasına oldukça sert tepkiler vererek dava açan şirket, bu kez de Pokemon için geliştirilen bir oyuna adeta savaş açtı.

Dragon isimli bir Indie oyun yapımcısı tarafından geliştirilen ve çeşitli Pokemon’ları FPS kamerasıyla ve çeşitli silahlarlar kullanarak avlayabildiğiniz oyun, Nintendo tarafından hiç de hoş karşılanmadı. Oyunun yer aldığı hemen hemen bütün videolar YouTube ve Reddit’ten kaldırılıyor.

İlk olarak geçtiğimiz günlerde Reddit platformunda ortaya çıkan oyun, konsept olarak Pokemon’ları Pokeball ile yakalamak yerine çeşitli ateşli silahlarla avlamanıza izin veriyor. Mewtwo, Zapdos, Articuno ve Pikachu gibi birçok yaratığı avlayabildiğiniz Palworld isimli oyun, geçtiğimiz haftadan beri Reddit’te büyük bir ilgiyle karşılanıyordu.

Ancak bir kez daha beklenen oldu ve Nintendo bu hayran yapımı oyuna savaş açtı. Oyunla ilgili YouTube ve Reddit’e yüklenen videolar, telif hakkı ihlali gerekçesiyle kaldırılmaya başlandı. Henüz Nintendo cephesinden konuyla ilgili bir açıklama yapılmamış olsa da yapımcı oyunla ilgili materyal yayınlamaya devam ettikçe Nintendo’nun yeni bir dava açma olasılığı da git gide artıyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası