SonTakip

NASA’dan kritik uyarı: Tarihin en yüksek seviyesinde!

NASA ve Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) tarafından yapılan bağımsız analizlere göre, “Dünya’nın 2021’deki ortalama sıcaklığı, her …

NASA’dan kritik uyarı: Tarihin en yüksek seviyesinde!

NASA ve Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) tarafından yapılan bağımsız analizlere göre, “Dünya’nın 2021’deki ortalama sıcaklığı, her geçen gün artarak rekor kırıyor. Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü’ndeki (GISS) bilim insanlarına göre, tehlike çanları çalıyor.

NASA’nın önde gelen iklim modelleme ve değişikliği araştırma merkezi (GISS) direktörü Gavin Schmidt, hem NOAA’nın hem de NASA’nın analizlerine dikkat çekerek, Dünya’nın uyarıcı sinyaller verdiğini söyledi. İşte ayrıntılar…

2021, Dünya tarihinin en sıcak altıncı yılı oldu

Toplu olarak son sekiz yıl, modern kayıt tutmanın 1880’de başlamasından bu yana en sıcak yıllar oldu. Bu yıllık sıcaklık verileri, bilim adamlarına gezegenin ısındığını söyleyen küresel sıcaklık kaydının bir parçasını oluşturuyor. NASA’nın sıcaklık kaydına göre Dünya 2021’de, sanayi devriminin başlangıcı olan 19. yüzyılın sonları ortalamasından yaklaşık 1,1 santigrat derece daha sıcaktı.

NASA Yöneticisi Bill Nelson yüksek sıcaklıklar hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Gezegenimizdeki en sıcak 10 yılın sekizi geçtiğimiz on yılda gerçekleşti ve bu, ülkemizin ve tüm insanlığın geleceğini korumak için cesur eylemlere duyulan ihtiyacın altını çiziyor. NASA’nın Dünya’nın nasıl değiştiğine ve ısındığına dair bilimsel araştırması, tüm dünyadaki topluluklara rehberlik ederek insanlığın iklimin yıkıcı etkilerini hafifletmesine yardımcı olacak.”

Dünya’nın bu ısınma eğilimi, atmosfere karbondioksit ve diğer sera gazlarının emisyonunu artıran insan faaliyetlerinden kaynaklanmakta. Gezegenimiz son dönemde küresel ısınmanın etkilerini hızla hissetmeye başladı: Kuzey Kutbu deniz buzukırıldı, deniz seviyeleri yükseldi, orman yangınları daha şiddetli hale geldi ve hayvan göçü kalıpları bile değişti. 

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası