SonTakip

NASA, uzay operasyonlarını yenileme kararı aldı!

NASA halihazırda çalışmalarını sürdüren İnsanlı Uzay Uçuşu Müdürlüğü‘nü daha kapsamlı olabilmesi için yenileyeceğini duyurdu. Ajans, yapılacak …

NASA, uzay operasyonlarını yenileme kararı aldı!

NASA halihazırda çalışmalarını sürdüren İnsanlı Uzay Uçuşu Müdürlüğü‘nü daha kapsamlı olabilmesi için yenileyeceğini duyurdu. Ajans, yapılacak yenilik sonrasında var olan bölümü ikiye bölmeyi planlıyor. Yeni müdürlüklerin isimlerinin Arama Sistemleri Geliştirme Görev Müdürlüğü ve Uzay Operasyonları Görev Müdürlüğü olması planlanıyor.

Bu yeni bölümlerden biri Dünya yörüngesi (LEO) operasyonlarında mevcut görevleri sürdürecek ve genişletecek. Ticari LEO uçuşları ve Uluslararası Uzay İstasyonu gibi fırlatma ve uzay operasyonlarından sorumlu olacak. Şu anda bölünmekte olan müdürlük, aslında birleştirdiği 2011 yılı öncesine geri dönüş yapmış olacak.

Jim Free NASA’ya geri dönüyor

Yeni bölümlerden bir diğeri de derin uzay araştırmalarına odaklanarak gelecekteki Ay ve Mars operasyonlarını yönetecek. NASA’nın önümüzdeki 10 yıl içerisinde insanları Mars’a götürmeyi amaçlayan Ay’dan Mars’a programı ve Artemis ay keşif görevlerine benzeyen yeni operasyonlar için sistem geliştirilmesini yönetecek. Artemis, NASA’nın ay keşiflerinde çeşitliliği arttırmayı ve Ay Ekonomisi isimli bir projeyi hayata geçirmeye çalışacak.

Jim Free 2009 yılında çalışmaya başladığı NASA’da geçtiğimiz yıllarda Operasyon Direktörü ve Kıdemli Danışmanlık gibi pek çok görevi üstlenmişti. 4 yıl önce Ajansla yolları ayrılan Jim, Keşif Sistemleri Geliştirme Misyonu Müdürlüğü’nün (ESDMD) yardımcı yöneticisi olarak NASA’ya geri dönüyor.

Jim’den sonra bir değişim daha geliyor. İnsanlı uzay uçuşunun başındaki ilk kadın olan ve şu anki İnsan Keşif ve Operasyonlar Görev Müdürlüğü’nün (HEOMD) başkanı olan Kathy Leuders, Uzay Operasyonları Görev Müdürlüğü’nün (SOMD) yardımcı yöneticisi olacak.

Nelson’a göre HEOMD çok büyüdü ve idare etmesi zor bile hale geldi. Üstelik NASA’nın toplam bütçesinin yarısı bu bölüme gidiyor. Dolayısıyla ticari yörünge uçuşlarına ve Mars’ta kolonileşmeye artan ilginin olduğu bu dönemde Free ve Leuders’ın insan keşfinin geleceğini şekillendirmeye yardımcı olacak dinamik bir ikili olduğu söyleniyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 3 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası