SonTakip

NASA Salda Gölü paylaşımı yaptı! Mars bağlantısı

NASA earth Twitter hesabı üzerinden Türkiye saatine göre gece yarısı yaptığı Salda Gölü paylaşımı büyük bir ilgi gördü. Peki ama Mars görevi ve …

  NASA Salda Gölü paylaşımı yaptı! Mars bağlantısı

  NASA earth Twitter hesabı üzerinden Türkiye saatine göre gece yarısı yaptığı Salda Gölü paylaşımı büyük bir ilgi gördü. Peki ama Mars görevi ve Perseverance ile gündemde olan NASA, Türkiye’nin Maldivleri olarak görülen Salda Gölü ve Mars arasında nasıl bir ilişki kuruyor.

  NASA neden Salda Gölü paylaşımı yaptı?

  NASA, Mars görevi için ilk adımı attığı Perseverance fırlatması sonrası Salda paylaşımı ile dikkat çekti. NASA Earth üzerinden yayınlanan makalede, Salda  ile Mars yüzeyi arasında benzerlikler ortaya çıktı.

  Makaleye göre, gölün jeolojik yapısı Mars gezegeninde yer alan Jezero Krateri ile Salda arasında benzerlikler var. Jezero Krateri’nin Mars yüzeyinde yer alan kurumuş bir göl kalıntısı olduğu düşünülüyor.

  Salda Gölü, bu açıdan kraterde yer alan Jezero gölünün canlı hali olarak tanımlanıyor. Salda, Jezero Krateri‘nde bulunanlara benzer karbonatlar ve çökelme özellikleri (deltalar) içeren Dünya’da bilinen tek göl olarak tanımlanıyor.

  Paylaşılan görsellerde iki gölün karşılaştırılması da yapılmış. Gölün bu yapısı ve NASA tarafından paylaşılmış olması, Salda Gölü‘nün bu yapısı nedeniyle, Mars araştırmaları için önemli olacağı düşünülüyor.

  Salda Gölü‘nün NASA tarafından paylaşılması, Türkiye’nin ve bölgenin tanıtımı ve korunması açısından da önemli bir adım olarak görülüyor. Peki siz ne düşünüyorsunuz, NASA Salda paylaşımı sizce ne anlama geliyor? Yorumlarınızı bekliyoruz.

  Kaynak: Shiftdelete

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  %d blogcu bunu beğendi:
  kamera sistemleri güvenlik kamerası