SonTakip

Milyonlarca WhatsApp kullanıcı bilgisi tehdit altında!

Sunduğu birçok farklı özellik ile birlikte WhatsApp, dünya genelinde en çok kullanılan haberleşme platformu olarak öne çıkıyor. Aylık …

Milyonlarca WhatsApp kullanıcı bilgisi tehdit altında!

Sunduğu birçok farklı özellik ile birlikte WhatsApp, dünya genelinde en çok kullanılan haberleşme platformu olarak öne çıkıyor. Aylık yaklaşık 2 milyar kullanıcısı olan WhatsApp, çoğu kişisel bilgiye de ev sahipliği yapıyor. Şimdi ise bu kişilerin yüzde 25’inin bilgilerinin ihlal edildiği iddia edildi.

Yarım milyar WhatsApp kullanıcısı tehdit altında

Gelen bilgilere göre yarım milyar WhatsApp kullanıcısının bilgileri çalınmış ve satışa sunulmuş durumda. Buna göre 84 farklı ülkeden 487 milyon kişinin cep telefonu numarasından oluşan güncel veritabanı bilgisayar korsanlarının eline geçti. Aralarında Türkiye’den de milyonlarca kullanıcıların bulunduğu bu bilgilerin satışa çıkarıldığı ifade ediliyor.

Bilgileri sızdırılan kayıtlardan 20 milyon tanesinin Türkiye’den olduğu ifade edilirken, 32 milyondan fazla ABD’li kullanıcı yer alıyor. Bunun yanı sıra Mısır’da 45, İtalya’da 35, Suudi Arabistan’da 29, Fransa’da 20, İngiltere’de 11 ve Rusya’da 10 milyon kullanıcının verilerinin çalındığı iddia edildi.

Sızdırılan telefon numaraları, pazarlama ve kimlik avı dahil olmak üzere birçok farklı nedenle kullanılabilir. Saldırganların şimdiden telefon numaraları için fiyat belirledikleri ifade ediliyor. Milyonlarca kullanıcının verilerine erişen korsanlar, bu satış üzerinden milyarlar kazanabilir.

WhatsApp daha önce de kullanıcı bilgisi ihlalleri konusunda defalarca gündeme gelmişti. Şimdi de neredeyse yarım milyar kullanıcının bilgilerinin bilgisayar korsanlarının eline geçtiği görülüyor. Korsanlar ellerine geçen telefon numaralarını kötü amaçlı kuruluşlara satarak birçok kullanıcının mağdur olmasına neden olabilir. Bu konuda WhatsApp’ın çatı kuruluşu Meta’nın nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor.

WhatsApp kullanıcı bilgisi ihlali durumu oldukça ciddi görünüyor. Korsanlar ellerindeki bilgilerin gerçek olduğunu kanıtlamak adına 2 bin telefon numarasını hâli hazırda paylaşmış durumda. 

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası