SonTakip

Mikroçip krizi Apple’ı da vurdu!

Apple Şirketi‘ne ait bazı MacBook ve iPad‘lerin üretiminin ertelendiği ortaya çıktı. Nikkei‘nin bugün yayınladığı rapora göre, birçok cihazın …

Mikroçip krizi Apple’ı da vurdu!

Apple Şirketi‘ne ait bazı MacBook ve iPad‘lerin üretiminin ertelendiği ortaya çıktı. Nikkei‘nin bugün yayınladığı rapora göre, birçok cihazın üretiminin askıya alınmasına neden olan küresel mikroçip krizi, MacBook üretiminde gecikmelere neden oldu. Bazı iPad’lerin üretimi ise ekran ve diğer bileşenlerin yetersizliği nedeniyle ertelendi.

Gecikmenin bir sonucu olarak, konu hakkında bilgi veren kaynaklardan alıntı yapan rapor, Apple’ın iki cihaz için bileşen siparişlerinin bir kısmını, bu yılın ilk yarısından ikinci yarısına kadar geri çektiği belirtti.

Küresel mikroçip kıtlığı, üretimde sorunlara yol açıyor

Çip kıtlığı nedeniyle Apple, yeni çıkaracağı iPad ve Macbook modellerini ertelemek zorunda kaldı. Henüz resmi bir açıklama yapılmasa da Nikkei, bileşen eksikliğinin Apple için bir tedarik zinciri sorunu olmaya devam ettiğini bildirdi.

Apple’ın en büyük tedarikçilerinden biri olan Foxconn ise bu durumdan en çok etkilenen şirketler arasında yer aldı.

Şirket yarı iletken mikroçiplerdeki benzeri görülmemiş bir kıtlığın yüküyle karşı karşıya kaldı.

Öte yandan dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi ve Apple’ın rakibi Samsung Electronics, geçtiğimiz günlerde Nisan-Haziran döneminde yonga kıtlığının şirket için sorun olabileceğini doğruladı.

Apple, yılda yaklaşık 200 milyon iPhone, 20 milyondan fazla MacBook satıyor. Bunun yanı sıra 19 milyon iPad ve 70 milyondan fazla AirPod‘u piyasaya sürüyor. Tüm cihazlar elektronik kategorisinde küresel olarak ilk beşte yer alıyor. Şirket şu anda dünyanın en güçlü tedarik firmaları arasında bulunuyor.

Öte yandan koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl da kullanıcıların PC’ye olan talebi güçlü bir artış sergiliyor. Araştırma ajansı IDC‘ye göre, küresel bilgisayar pazarı, geçen yıl yaklaşık yüzde 13’lük bir genişleme gösterdi. Bu yıl ise büyüme tahmini yüzde 18’den fazla.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası