Mercedes’ten Tesla’ya rakip otopilot: Drive Pilot

Otonom sürüş sistemleri otomotiv devleri tarafından önemsenmeye başladı. 2009 yılından itibaren araçlarında sürüş destek sistemleri kullanan …

Mercedes’ten Tesla’ya rakip otopilot: Drive Pilot

Otonom sürüş sistemleri otomotiv devleri tarafından önemsenmeye başladı. 2009 yılından itibaren araçlarında sürüş destek sistemleri kullanan Mercedes, yeni otopilot sistemi Drive Pilot ile ilgili açıklama yaptı.

Mercedes yeni otopilot sistemini tanıttı: Drive Pilot

Otopilot sistemler yakın gelecekte olmasa da orta vadede hayatımıza tamamiyle giriş yapacak. Tesla’nın geliştirmiş olduğu sürücü destek sistemleri ve otopilot sistemi birçok firmanın bu konuda çalışma yapması için ilham kaynağı oldu.

Tesla yeni otopilot sistemini yayınladığını duyurmuştu. Mercedes, benzer bir sistem geliştirdiğini ancak halkın şehir içinde kullanmasına izin vermediğini açıkladı.

Alman otomotiv üreticileri gelişmiş sürücü destek sistemleri konusunda birçok firmadan daha iyi konumda yer alıyor. Gelişmiş sürücü destek sistemleri ağırlıklı olarak otoyollarda olmak üzere sınırlı koşullar altında direksiyon, fren ve ivmelenme konusunda sürücülere destek oluyor.

Mercedes sözcüsü, ” Körü körüne güven istemiyoruz. Otomobile bilinçli güven oluşmasını istiyoruz. Müşterilerimizin otomobilleriyle ne yapıp ne yapamayacağını tam anlamıyla bilmesi gerekiyor. ” ifadelerini kullandı.

Seviye 3 otopilot sistemi için uluslararası onay almak isteyen şirket, onlarca yıllık gelişmiş sürücü destek sistemi deneyiminin de altını çiziyor.

Gelecek yıl Drive Pilot sistemini piyasaya sürmeyi planlayan Mercedes, bu sistemin 2013 yılında geliştirdikleri Distronic sisteminin evrim geçirmiş hali olarak tanımlıyor.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası