SonTakip

İşte dijital asistan Siri’ye sesini veren isim!

Siri ile etkileşim kurarken aslında kiminle konuştuğunuzu hiç merak ettiniz mi? İşte, orijinal Siri’nin seslendirmesini yapan Susan Bennett’ın son röportajından ilginç anekdotlar.

İşte dijital asistan Siri’ye sesini veren isim!

Apple iOS ve macOS işletim sistemlerinde yer alan dijital asistan Siri’nin o güzel sesinin sahibini merak edenleri böyle alalım. Karşınızda orijinal Siri’nin arkasındaki isim Susan Bennett.

Siri nam-ı diğer Susan Bennett

Siri’ye sesini veren Susan Bennett’ın TypeForm’da yeni bir röportajı yayımlandı. Milyonlarca Apple kullanıcısının defalarca kez sohbet ettiği dijital asistanı seslendirmesiyle dünyanın en popüler seslerinden birisi haline gelen Bennett, müzisyenlikten beklenmeyen bir üne kavuşmasına kadarki süreç hakkında konuştu.

İlk seslendirme sanatçılığı çıkışı sürpriz bir şekilde gerçekleşen Bennett, günlerden birinde bir ses aktörünün kayda gelmemesi sonrasında onun yerine geçmiş. Kaydı başarıyla tamamlayan sanatçı, yeni bir kariyer inşa etmek üzere kendisine vokal koçu ve temsilci tuttuğunu anlatıyor. Susan Bennett’ın ilk büyük atılımı ise 1970’lerin başında, bankacılık tarihinin ilk ve en başarılı ATM’lerinden biri olan Tillie the All-Time Teller’ı seslendirmek üzere seçildiğinde olmuş.

30 yıl sonraysa Temmuz 2005’te Bennett, yeni bir telefon operatörü sistemi olduğunu sandığı bir şey için bir ay boyunca yoğun bir şekilde kayıt vermiş. Daha sonraysa aynı ses tonunda ilave kayıtlar alınması için 2011 ve 2012 yıllarında da çağrılmış ve 4 ay daha çalışmış. Sanatçı, kayıtlar bittikten sonra teknisyenlerin ve bilgisayarların içeri alınarak sesleri ayıkladığını ve yeni kelime ile cümlelerin oluşturulduğunu söylüyor. O şeyin ne olduğunu tabii ki biliyorsunuz: Siri.

 

Kaynak adres : http://www.shiftdelete.net/iste-dijital-asistan-siriye-sesini-veren-isim-81139

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası