SonTakip

iPhone 13 serisi ön siparişte iPhone 12’yi geride bıraktı

Birkaç gün önce duyurulan iPhone 13 serisi henüz satışa çıkmadan önemli bir başarı elde etti. Çin pazarında bugün ön siparişe açılan yeni …

iPhone 13 serisi ön siparişte iPhone 12’yi geride bıraktı

Birkaç gün önce duyurulan iPhone 13 serisi henüz satışa çıkmadan önemli bir başarı elde etti. Çin pazarında bugün ön siparişe açılan yeni cihazlar, akıllı telefon dünyasında oldukça beğeni toplamışa benziyor. Nitekim ortaya atılan veriler, serinin bir önceki iPhone‘a göre çok daha fazla talep edildiğini gösteriyor.

South China Morning Post’un sızıntısına göre, iPhone 13 serisi ön sipariş sürecinde Apple‘ın yüzünü güldürdü. Geçen sene çıkan modelleri çok kısa sürede geride bırakan telefonlar, satışa çıkmadan milyonlarca siparişe ulaştı.

iPhone 13 serisi iPhone 12 serisinden daha mı başarılı?

Toplam dört telefondan oluşan yeni iPhone serisi, sabah saatlerinde ön siparişe çıktı. Geçtiğimiz yıl tanıtılan iPhone 12 serisi bu süreci bir buçuk milyon talep ile tamamlamıştı. Bugün listelenmeye başlayan iPhone 13 ailesi ise şimdiden iki milyon siparişi geçti.

Ortaya çıkan bu veriler iPhone 13 serisinin iPhone 12’den satış anlamında çok daha başarılı bir başlangıç yaptığı izlenimini veriyor. Ancak yükselişin asıl sebebi yeni serinin başarısından çok ABD-Huawei rekabetine dayanıyor. Öyle ki Huawei, ABD ile yaşadığı gerilimler sonrasında üst segment telefon tanıtmakta sıkıntı yaşıyor. Bu da Çin pazarında müşteri kaybına yol açıyor.

İki ay kadar önce P50 serisini tanıtan Huawei, ABD yaptırımları sebebiyle telefonlara 5G bağlantısı dahi koyamamıştı. Bu da şirkete dünya genelinde olduğu gibi Çin’de de müşteri kaybettirdi. Ortaya çıkan potansiyel müşteriler ise yeni seriyi değerlendirmişe benziyor.

Bu yükselişin altında yatan tek sebep elbette Huawei değil. Ekonomik sebeplerde bu yükselişte etkin rol oynuyor. Keza yeni iPhone modelleri Çin’de iPhone 12’lerden daha ucuz bir fiyat etiketine sahip. En azından ön sipariş sürecinde. iPhone 13 serisindeki her cihaz Çin’de iPhone 12’lere göre 300 ila 800 yuan daha ucuz.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası