SonTakip

Intel Tiger Lake-H işlemci ilk defa ortaya çıktı

11. nesil Tiger Lake U serisi mobil işlemcilerini Eylül ayında piyasaya süren Intel, mobil taraftaki pazarı AMD‘ye kaptırmak istemiyor. Ancak …

Intel Tiger Lake-H işlemci ilk defa ortaya çıktı

11. nesil Tiger Lake U serisi mobil işlemcilerini Eylül ayında piyasaya süren Intel, mobil taraftaki pazarı AMD‘ye kaptırmak istemiyor. Ancak, Intel’in mobil tarafta AMD haricinde rekabet ettiği bir diğer firma da Apple. U serisi Intel işlemcileri terk eden Apple, kendi ürettiği Arm tabanlı işlemcisi M1‘i geçtiğimiz günlerde tanıtmıştı. Şimdi ise, Intel Tiger Lake-H mobil işlemci sızdırıldı.

U serisinin aksine, H serisi performans odaklı işlemcileri içeriyor ve daha çok oyuncu bilgisayarlarında kullanılıyor.

Intel Tiger Lake-H mobil işlemci sızdırıldı

11. nesil Tiger Lake U serisi mobil işlemcilerde 10 nm SuperFin üretimine geçen Intel, 2021 yılında aynı üretime sahip H serisi işlemcilerini tanıtacak. Performans odaklı olan H serisinin, en tepede 8 çekirdek / 16 izlek bir işlemciye sahip olması bekleniyor. 10 nm ile sıcaklık konusunda da bir miktar iyileştirme yapabilecek olan Intel, mobil taraftaki iddiasını devam ettirmeyi planlıyor.

İşlemci gücü haricinde dahili bir Xe-LG grafik birimini tanıtan Intel, bu kısımda da iddialı geliyor. U serisi işlemciler dahili grafik biriminde 96 adet yürütme birimi (execution unit) sunarken, H serisi işlemciler 32 adet yürütme birimine sahip olacak. Çünkü bu işlemcilerin ana amacı, grafikten ziyade işlemci tarafında etkili bir performans sunabilmek. @TUM_APISAK tarafından sızdırılan işlemci, erken test aşamasında.

45W TDP ile gelen Intel Tiger Lake-H serisine ait mobil işlemci, 8 çekirdek ve 16 izleğe sahip. İşlemcinin test edildiği sistemde çözünürlüğün 2560 × 1600 olduğu görülüyor. Bu işlemci dizüstü bilgisayar işlemcisi olmasına rağmen, test ortamında harici bir monitör kullanılmış durumda. Bitmiş bir dizüstü bilgisayar yerine, laboratuvar ortamındaki bir test ile karşı karşıyayız. Bu sebeple performans karşılaştırması yapmak için oldukça erken diyebiliriz.

H serisi mobil işlemcilerin, önümüzdeki yıl Mart ayı civarında tanıtılması planlanıyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası