Bu ekran kartı sıvı metal soğutmalı! Asus ROG Matrix GeForce RTX 4090 tanıtıldı

Asus, gelişmiş özellikleri ve sıvı metal soğutmalı yapısıyla dikkat çeken ROG Matrix GeForce RTX 4090 modelini tanıttı.

Bu ekran kartı sıvı metal soğutmalı! Asus ROG Matrix GeForce RTX 4090 tanıtıldı

Asus, 2023 yılında tanıttığı onlarca yeni ekran kartı modeliyle pazarın en iddialı isimlerinden olma iddiasını sürdürüyor. Öyle ki RTX 4060’dan RTX 4090’a kadar her bir kart için küçük boyuttan üstün soğutma performansına kadar yapılabilecek her versiyonu sırayla tanıtıyor. Bugün de sıvı metal soğutmalı Asus ROG Matrix GeForce RTX 4090 tanıtıldı. Peki neler sunuyor?

Asus ROG Matrix GeForce RTX 4090 özellikleri: Neler sunuyor?

Asus Republic of Gamers (ROG) bugün, kutusundan çıkar çıkmaz en yüksek artırılmış saat hızını sunan RTX 4090 ekran kartı varyantı olan ROG Matrix GeForce RTX 4090 modelini duyurdu. Tabii bu kart daha önce de belirttiğimiz gibi bir ilki de beraberinde getiriyor. O da sıvı metal soğutma.

Yani kartta sıvı metal termal bileşim kullanılıyor. RTX 4090 GPU’nun yanı sıra VRM’lerden ve bellek yongalarından gelen ısıyı da yakalayan özel üretim bir soğutma plakasına sahip olan bu ekran kart, saat hızlarını daha yükseğe, daha uzun süre çıkarma iddiasıyla geliyor.

Sıvı metal, geleneksel termal macunlara kıyasla çok daha düşük sıcaklıkları mümkün kılan bir malzeme. Ancak bu malzemenin çok önemli bir de dezavantajı var. O da elektriği iletiyor oluşu. Dolayısıyla düzgün kullanılmadığında açıktaki bileşenlere temas edip kısa devre yaptırma olasılığı var. Bu nedenle son kullanıcılar genelde kendileri uygulamaktan kaçınıyor.

Ancak ROG dizüstü bilgisayarlarında sıvı metali uzun süredir kullanarak bu konuda sektörün uzman ismi haline gelen Asus, GPU’yu dik biçimde kullanırken sıvı metalin gücünden yararlanmayı sağlayan özel bir üretim süreci geliştirmeyi başardı.

Asus ROG Matrix GeForce RTX 4090’ı Computex 2023’te incelediğimiz videoyu izlemek için yukarıdaki bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

Öncelikle GPU’nun çevresindeki yüzeye monte kapasitörlerin üzeri bir UV reçine ile kaplanıyor. Ardından GPU ile ana PCB arasına iki adet koruyucu katman yerleştiriliyor. Bu sayede ROG Matrix GeForce RTX 4090’ın sızıntı riski olmadan sıvı metalin üstün ısı iletme özelliğinden yararlanması sağlanıyor.

Tabii sıvı metal çok iyi bir yöntem olsa da bu kadar yüksek performans sunan bir ekran kartının sıcaklık ve gürültü seviyelerini düşük tutmak için yararlandığı kapsamlı çözümün sadece bir parçasını oluşturuyor. Kartta ayrıca oldukça kalın 360 mm boyutunda bir radyatör ve onu destekleyen üç adet ROG MF-12S ARGB fan bulunuyor.

Papatya dizilimiyle kullanılabilen bu fanlar mıknatıslı bağlantı noktalarıyla birleştirilebiliyor. Bu bağlantı noktaları kontrol sinyallerini ve gücü de iletiyor. Üç fan sadece tek bir kabloyla kullanıldığından kullanıcılar kablo dağınıklığını kolayca önleyebiliyor.

Ayrıca bu sayede senkronize ARGB aydınlatma efektlerini de uygulamak mümkün oluyor. Yüksek statik basınç ve hava akışıyla bu fanlar 1000 RPM’den yavaş çalışarak ROG Matrix GeForce RTX 4090’ı 450 watt TGP altındayken 60°C sıcaklıkta tutabiliyor.

ROG Strix LC serisi kullanılanlar da dahil olmak üzere çoğu sıvı soğutmalı ekran kartında grafik işlemci sıcaklığını kontrol altında tutan radyatöre eklenmiş fanlara ek olarak, yüzeye monte bileşenleri serin tutmak için kartın üzerine de bir fan yerleştirilmesi gerekiyor.

Ancak ROG Matrix RTX 4090’ı tamamen kaplayan özel soğutma plakası bu ekstra fan ihtiyacını ortadan kaldırıyor. PCB’de ısı üreten tüm bileşenlere temas eden bu plaka sayesinde radyatör tüm kartı tek başına soğutabiliyor.

Paslanmaz çelik arka plaka, ister geleneksel ister gösteri için dikey monte edilsin kartı sabit tutuyor. ROG Matrix RTX 4090’da tek bir 12VHPWR kablosu bulunuyor. Fanların güç kablosu ana soğutma tüplerinin içinde saklı. Böylece kablo yönetimi çok kolay hale geliyor.

Son olarak yazılımdan bahsedelim. ROG Matrix RTX 4090’daki türünün tek örneği donanım, özel olarak geliştirilmiş yazılım işlevleriyle destekleniyor. Çoğu ekran kartında grafik işlemci ve belleğin üzerinde birer sıcaklık sensörü bulunur. Böylece sistem sıcaklığı temel olarak takip edilebilir.

ROG bu tasarımı VRM’lere, bobinlere ve güç giriş devrelerine eklediği ekstra sensörlerle daha da ileriye taşıyor. Sensörlerden toplanan veriler ASUS GPU Tweak III uygulamasındaki yeni Thermal Map (Termal Harita) özelliği için kullanılıyor.

Buradan kartın gerçek zamanlı olarak nasıl çalıştığı ayrıntılı bir şekilde görülebiliyor. Uygulama ayrıca Power Detector+ (Güç Algılayıcı) özelliğine de destek veriyor. Bu özellik 12VHPWR kablosundaki altı pimin her birini inceliyor ve anormal bir durum olduğunda bildiriyor.

Bir sorun olduğunda kullanıcı kabloyu değiştirmesi gerektiğini anında öğrenebiliyor. ROG Matrix GeForce RTX 4090’da ayrıca Mileage (Kullanım Geçmişi) özelliği bulunuyor. Bu özellik kartın farklı güç seviyelerindeki kullanım şeklini takip ediyor.

Böylece kullanıcılar kartın farklı oyunlarda nasıl yükte çalıştığını kontrol edebiliyor. Ek olarak, ROG Matrix RTX 4090’da Dual BIOS özelliği de yer alıyor. Kullanıcılar bu özellik sayesinde Sessiz ve Performans modları arasında kolayca geçiş yapabiliyor.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası