SonTakip

Instagram ve Facebook’tan iOS 14.5 uyarısı

Kullanıcı gizliliği ve kişisel veri konusunda anlaşmazlık yaşayan Facebook ve Apple arasında gerilim tırmanmaya devam ediyor. Kullanıcıların veri …

Instagram ve Facebook’tan iOS 14.5 uyarısı

Kullanıcı gizliliği ve kişisel veri konusunda anlaşmazlık yaşayan Facebook ve Apple arasında gerilim tırmanmaya devam ediyor. Kullanıcıların veri gizliliğini önemsediğini açıklayan Apple, hiçbir uygulamanın ayrıcalığa sahip olmayacağının altını çizdi. Bunun üzerinde Facebook, uygulamalarında kullanıcılar için iOS 14.5 uyarısı adı altında duyuru yayınladı.

Instagram ve Facebook uygulamalarında iOS 14.5 uyarısı çıkmaya başladı

iOS 14 ile birlikte kişisel veri konusunda daha katı kurallar ile karşımıza çıkan Apple, uygulamaların hangi kullanıcı verilerini elde ettiğini uyarı olarak göstereceğini açıkladı. Mobil cihazlarda bulunan diğer uygulamaların verilerini de kopyaladığı ortaya çıkan Facebook, kullanıcılar tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu.

Kişiselleştirilmiş reklamların sosyal medya uygulamaları için büyük önem taşıdığı bilinen bir gerçek. Facebook, bu sebepten dolayı kullanıcılarından daha fazla veri elde etmek için diğer uygulamalar üzerinden kopyalanan içerikleri de kaydediyor.

Kullanıcı hareketlerini takip etmek isteyen şirket, hem Facebook hem de Instagram uygulamaları üzerinden uyarı mesajları göstermeye başladı. Her iki uygulamada da “Bedava olmaya devam etmesi için yardımcı olun.” ibaresi yer alıyor. Kullanıcıların gerekli izinleri vermesi için baskı uygulayan firma, Twitter kullanıcıları tarafından protesto ediliyor.

American Economic Liberties Project (Amerikan Ekonomik Özgürlükler Projesi) adlı Twitter hesabı uzun süredir gündemde olan konu hakkında açıklama yayınladı. Açıklamada “Facebook uygulamasının diğer uygulamalarda ne yaptığınızı incelediğini biliyor muydunuz? Apple’ın yeni yazılım güncellemesi sayesinde uygulama takiplerini sınırlandırabilirsiniz.” ifadeleri yer alıyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası