SonTakip

İlk ve tek ‘uzay topu’nun yeni görüntüleri ortaya çıktı

Rusya‘nın, uzayda ateşlenen tek silah olan uzay topunun görüntülerini gizlediği ortaya çıktı. Bilindiği üzere Uzay araçları, askeri …

İlk ve tek ‘uzay topu’nun yeni görüntüleri ortaya çıktı

Rusya‘nın, uzayda ateşlenen tek silah olan uzay topunun görüntülerini gizlediği ortaya çıktı.

Bilindiği üzere Uzay araçları, askeri operasyonlarda on yıllardır kullanılmaktadır. Casus uydular yukarıdan aşağıya bakar ve savaşanların bir saldırıyı planlarken ve uygularken yararlı bulabilecekleri bilgileri açığa çıkarır. Konu uzaydaki gerçek silahlara gelince bilindiği kadarıyla uzayda böyle bir şey mevcut değil. Ancak bunun tek istisnası, 1974‘te fırlatılan ve türünün ilk örneği olan bir uzay topu ile donatılmış Rusya’nın OPS-2 uzay istasyonu.

OPS-2’nin ömrü kısa sürdü

Kısa bir ömre sahip olan uzay istasyonun, fırlatıldıktan bir yıl sonra faaliyetleri son buldu. İstasyon uzayda geçirdiği süre boyunca, gemide sadece 15 gün geçiren tek bir kozmonot mürettebatına ev sahipliği yapıyordu.

İkinci görevi yanaşma girişiminde de başarısız olan OPS-2, 1974‘ün sonlarına doğru göreve veda etti. İstasyonda bulunan silah, bu zamana kadar sadece düşük kaliteli tek bir görüntüde görülmüştü. Ancak RussianSpaceWeb.com‘dan Anatoly Zak, yeni görüntülere ilk dikkat çeken kişi oldu ve hem uzay istasyonu hem de silahın kullanımı hakkında yeni bir makale yayınladı.

Makalenin en ilginç kısmı topun, düşman hedefine saldırgan bir şekilde hiç kullanılmamış olsa da, uzayda ateşlendiğini bildiğimiz tek silah olmaya devam ediyor oluşu.

Anatoly Zak tarafından yazılan makalede hiç kullanılmamış olan silahın, uzay yörüngesinin tersinde test edildiği belirtiliyor. Zak’in açıklamasına göre, yer kontrolörleri “istasyondaki savunma silahına ateş etme emrini verdiler” ve silah uzay istasyonunun tersi yönünde ateşlendi. Bu, kabukların mümkün olan en kısa sürede dünyaya düşmesini sağlamak için yapıldı. İddiaya göre başarılı üç atış tamamladı, ancak kimse mermilerin nereye gittiğini bilmiyor.

1974‘e kadar dünyanın yörüngesinde canlı ve işlevsel bir topun bulunduğu uzay istasyonu olduğu düşüncesi uzay meraklıları tarafından inanılmaz derecede vahşi olarak nitelendiriliyor. Soğuk Savaşın, rakip ülkeleri askeri oyunlarını geliştirmeye ittiği ve inanılmaz gelişmelerle sonuçlandığı düşünülüyor. Uzay topu ise bunun en ilginç örneklerinden biri olarak görülüyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası