SonTakip

İki yaşanabilir gezegen keşfedildi!

Uzay sonsuz bir boşluk ve biz sadece küçük bir kısmına hakimiz. Özellikle kendi galaksimiz dışındaki gök cisimleri bizim için büyük bir …

İki yaşanabilir gezegen keşfedildi!

Uzay sonsuz bir boşluk ve biz sadece küçük bir kısmına hakimiz. Özellikle kendi galaksimiz dışındaki gök cisimleri bizim için büyük bir bilinmez. Bu bilinmezleri araştırmaya devam ederken bir yandan da dünyamıza alternatif olabilecek gezegen arayışımız da devam ediyor.

Yaşanabilir olduğu düşünülen iki gezegen için araştırmalar başladı

Bu tür araştırmalara devam eden NASA, galaksimiz dışındaki gezegenleri araştırmak için de bir bölüm kurmuş durumda. NASA’nın ötegezegen bölümü, dünyamıza benzeyen başka gezegenler için çalışmalarını sürdürüyor. Konu hakkında araştırma yapan profesör Amary Triaud, uluslararası gökbilimcilerden oluşan bir ekiple birlikte, ılıman iklime sahip iki gezegen tespit edildiğini açıkladı.

Dünya’dan yaklaşık 100 ışıkyılı uzaklıkta bulunan bu gezegen çifti, Speculoos-2 adında bir yıldızın yörüngesinde bulunuyor. Bu yıldız ise ismini Search for Habitable Planets Eclipsing Ultra-cool Stars isimli teleskoptan alıyor. Bu teleskop uzakta yer alan yıldızlarda yaşanabilir bölgeleri aramak için kullanılıyor.

Araştırmacılar keşfedilen gezegenlerden bir tanesinini daha önce NASA’nın Transiting Exoplanet Survey Uydusu tarafından yakalandığını belirtiyor. Ancak bilim insanları bu gök cisminin bir gezegen olduğuna kanaat getirmeleri için Speculoos’un devreye girmesi gerekti.

Yapılan bazı analizlerin ardından araştırmacılar LP 890-9b adlı dünyanın Dünya’dan yaklaşık yüzde 30 daha büyük olduğunu ve her 2,7 günde bir yıldızının etrafında yörüngesini tamamladığını belirledi. Gezegenin oldukça hızlı olduğunu söylemekte yarar var.

LP 890-9c adlı diğer gezegen ise biraz daha gizemli. Daha önce bilinmeyen bu gezegen bazı testler ve veri takibinden sonra Dünya’dan yaklaşık yüzde 40 daha büyük olduğu belirlendi. LP 890-9c ise yörünge periyodunu yaklaşık 8,5 günlük bir süreçte tamamlıyor.

Araştırmalar derinleştirilecek

Araştırmacılar iki gezegenin de yaşanabilir olduğunu düşünüyor. Gezegenlerin etrafında döndükleri yıldızın ne çok sıcak ne de çok soğuk olduğunu belirten araştırmacılar, bu durumun en büyük yaşam kaynağı olan su bulundurma için oldukça önemli olduğunu ifade ediyor.

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu yaşanan gelişmelerin ardından gözünü bu iki gezegene çevirecek gibi görünüyor. Şimdiye kadar üretilen en güçlü teleskop şimdiye kadar en çok merak edilen sorunun yanıtını arayacak. Evrende yalnız mıyız?

Araştırmacılar yeni gezegenler hakkında çalışmalarına devam ederken, daha detaylı bilgiler Astronomy & Astrophysics dergisinin gelecek sayısında yayınlanacak. .

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 0 Ortalama: 0]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kamera sistemleri güvenlik kamerası