SonTakip

Hyundai, 75.680 Kona’yı geri çağırıyor

Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai, potansiyel yangın riskleri karşısında 75.680 elektrikli Kona modellerinin pilini değiştirecek. Koreli …

Hyundai, 75.680 Kona’yı geri çağırıyor

Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai, potansiyel yangın riskleri karşısında 75.680 elektrikli Kona modellerinin pilini değiştirecek.

Koreli düzenleyiciler ve Yonhap‘a göre Hyundai, 75.680 Kona EV ve 82.000 elektrikli araçtaki pilleri 900 milyon maliyetle değiştirecek. Duyuru, Hyundai’nin LG Chem tarafından üretilen pillerle ilgili 14 yangının ardından Güney Kore ve Kuzey Amerika‘daki Kona EV‘yi geri çağırmasının ardından geldi.

LG Chem suçlamayı reddetti

Hyundai konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Önceliğimiz, düşük yangın olasılığı ve yüksek mali yüke rağmen müşteri güvenliğine karşı potansiyel riskleri ortadan kaldırmaktır” dedi.

İlk geri çağırmanın ardından Hyundai, maksimum şarjı yüzde 90 ile sınırlandırmak için Kona’nın pil yönetim sistemini yükseltti. Ancak Reuters’e göre, güncellemeyi alan bir araç geçen ay Güney Kore‘de alev aldı. Yaşanılan bu durum ise Koreli yetkililer tarafından geri çağırma hakkında bir soruşturma başlatıldı.

Kore Ulaştırma Bakanlığı, yükseltmenin aşırı şarjı engellediğini belirledi, ancak sorunu çözemedi. Bir raporda, yangınların “hücre içindeki zayıf hizalama” nedeniyle meydana gelebileceğini, ancak hala olası nedenleri araştırdığını belirtti. LG Chem suçlamayı reddetti, ancak yangınların nedenini belirlemek için Bakanlıkla çalışmaya devam edeceğini açıkladı.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası