Hazine ve Maliye Bakanı’ndan beklenen ÖTV indirimi açıklaması!

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan otomobil fiyatlarında ÖTV indirimi veya matrah güncellemesi yapılacağı yönündeki iddia sosyal medyanın ve …

Hazine ve Maliye Bakanı’ndan beklenen ÖTV indirimi açıklaması!

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan otomobil fiyatlarında ÖTV indirimi veya matrah güncellemesi yapılacağı yönündeki iddia sosyal medyanın ve haber sitelerinin gündemine bomba gibi düştü. Öyle ki ikinci el otomobil almak isteyen binlerce vatandaşın gözünde sıfır seçeneği belirdi. Peki gerçekte durum nasıl? Bir indirim veya güncelleme gelecek mi? İlk açıklama Hazine ve Maliye Bakanı’ndan geldi. İşte detaylar…

ÖTV indirimi geliyor mu? Matrah güncellemesi ne demek?

Kur değişimi, yüksek enflasyon, küresel çip ve tedarik krizi gibi birçok etken nedeniyle teknoloji fiyatları her geçen gün artmaya devam ediyor. Bu durumdan en çok etkilenen ülke Türkiye, sektör ise otomotiv oldu.

Bu nedenle otomobil alacak vatandaşlarda indirim beklentisi ortaya çıktı. Bunu sağlayabilmenin de iki yolu bulunuyor. İlk olarak yapılacak olası ÖTV indirimi fiyatlara direkt etki edebilir. İkinci olarak da matrah güncellemesi ile geçerliğini yitiren kademelerin yeniden faaliyete dönmesi fiyatları düşürebilir.

Tabii geçtiğimiz günlerde eğer bir müdahale yapılacaksa bu noktada matrah güncellemesinin tercih edileceğini varsaymanın daha mantıklı olacağını paylaştık. Zira ülkemizde 200 bin TL altında baz fiyata sahip olan otomobil kalmadığı için tüm araçlar en yüksek seviye olan yüzde 80 ÖTV uygulamasına tabii oluyor.

Yani ÖTV indirimi yapmak kademelerde meydana gelen boşluğu doldurmayacaktır. Ancak matrah güncellemesi yapılması durumunda; Örneğin yüzde 50’lik dilimin 120 bin TL ila 150 bin TL aralığı yerine 400 bin TL ila 450 bin TL aralığına çekilmesi durumunda bu kademeler tekrar hayata dönecek ve fiyatlar düşecektir.

Keza konuyla ilgili açıklamada bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de benzer bir şeyi dile getirdi. Nebati, otomobilde ÖTV indirimi olmayacağını, bunun yerine günümüz koşullarını sağlayan matrah güncellemesi üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Güncel otomobil ÖTV matrah oranları şu şekilde:

 • Motor silindir hacmi 1600 cc geçmeyenler
  • ÖTV matrahı 120 bin TL‘yi aşmayanlar – Yüzde 45
  • ÖTV matrahı 120 bin TL‘yi aşıp 150 bin TL‘yi aşmayanlar – Yüzde 50
  • ÖTV matrahı 150 bin TL‘yi aşıp 175 bin TL‘yi aşmayanlar – Yüzde 60
  • ÖTV matrahı 175 bin TL‘yi aşıp 200 bin TL‘yi aşmayanlar – Yüzde 70
  • Diğerleri – Yüzde 80
 • Motor silindir hacmi 1600 cc üzeri olan ve 2000 cc altında kalanlar
  • ÖTV matrahı 130 bin TL‘yi aşmayanlar – Yüzde 45
  • ÖTV matrahı 130 bin TL‘yi aşıp, 210 bin TL‘yi aşmayanlar – Yüzde 50
  • Diğerleri – Yüzde 80

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası