SonTakip

Google, WebView kabusuna yanıt verdi

Android‘in WebView bileşeni geçtiğimiz ay Gmail, Google Pay ve çeşitli bankacılık servisleri de dahil olmak üzere düzinelerce uygulamanın …

Google, WebView kabusuna yanıt verdi

Android‘in WebView bileşeni geçtiğimiz ay Gmail, Google Pay ve çeşitli bankacılık servisleri de dahil olmak üzere düzinelerce uygulamanın çalışmasının durmasına neden olan bir çökme yaşadı. Kesinti, kalıcı bir düzeltme yayınlanmadan önce sekiz saat kadar sürdü. Yaşanılan büyük problem, Google’ı ek önlemler almaya yönlendirdi.

Android Sistem WebView nedir?

Her Android telefonda bulunan ve dönem dönem güncelleme alan bu sistemin ne işe yaradığını çoğu kullanıcı merak ediyor. Asıl olarak Webview bir uygulama değil bileşendir. Chrome tarafından desteklenen bu bileşen Android uygulamalar içerisindeki web içeriğinin görüntülenmesini sağlar.

Bu sistem tüm Android telefonlara önceden yüklü olarak gelir. Bileşen için gelen güncellemelerin yapılması oldukça önemli. Zira uygulamalar içerisinde yer alan bu özelliği güncel tutmak birçok hatanın önüne geçer.

Google Android Webview kesinti raporu

Google yeni yayınladığı durum raporunda, çökmenin nedenlerini ve uygulamayı planladığı Webview iyileştirmelerini ayrıntılarıyla açıkladı. Şirket web sayfalarını açmak için WebView’a güvenen tüm uygulamaların, yapılandırma teknolojisindeki bir hatanın sonucu olarak çöktüğünü belirtiyor. Sorunu çözmek için Google’ın otomatik ve manuel güncellemeler için Google Play Store üzerinden hem Chrome hem de WebView’ın yeni sürümlerini yayınlaması gerekiyor.

Google bu kapsamda Play mağazasında Chrome ve Webview güncellemelerini hızlandırmayı planlıyor. Ayrıca uygulamayı denetleme ve kesintiler sırasında kullanıcılarla daha iyi iletişim kurma sözü veriyor. Ayrıca Google neden olmadıkları bir çökme ile ilgili şikayetlerle ilgilenmek adına yeni bir sistem getiriyor. Bu tip durumlarda daha sağlıklı bir çözüm sağlamak için geliştiriciler ile beraber çalışacağını söylüyor.

Google dönem dönem büyük kesintiler ve sorunlar ile karşılaşmaya devam ediyor. Günlük milyonlarca kullanıcının yer aldığı uygulamalar üzerinde birçok hata ortaya çıkıyor. Tüm bunların önüne geçmek için yeni tedbirler ve özellikler getiriyor.

Kaynak: Shiftdelete

Yazıyı Değerlendir
[Toplam 1 Ortalama: 5]
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:
kamera sistemleri güvenlik kamerası