Github, sesli komut ile otomatik kod yazma özelliğini duyurdu

Microsoft, geçtiğimiz yıl yapay zeka tabanlı kod öneri sistemi Github Copilot platformunu tanıttı. Bugün gerçekleştirilen etkinlikte şirket …

Github, sesli komut ile otomatik kod yazma özelliğini duyurdu

Microsoft, geçtiğimiz yıl yapay zeka tabanlı kod öneri sistemi Github Copilot platformunu tanıttı. Bugün gerçekleştirilen etkinlikte şirket, Github Copilot platformuna sesli asistan özelliği eklediğini açıkladı.

Github Copilot, sesli asistan özelliğine kavuştu

GitHub, Copilot için yeni bir ses tabanlı etkileşim sistemi geliştirdi. Yazılım geliştirme esnasında, “Merhaba GitHub” diyerek Siri, Alexa veya Google Asistan’da olduğu gibi sesli komutlar ile işlem gerçekleştirebileceksiniz.

Yeni özellik, GitHub’ın bu yılın başlarında başlattığı ayda 10 dolarlık yapay zeka aracı olan Copilot’ta sunulacak. Visual Studio Code, Neovim ve JetBrains IDE’leri gibi entegre bir geliştirme ortamında (IDE) çalışabilen Copilot, yazılım geliştiricilerin ihtiyaçları doğrultusunda kod önerisinde bulunuyor.

GitHub bugün yayınladığı bir blog yazısında, “Sesinizin gücüyle, GitHub Copilot’un avantajlarını, ellerini kullanarak yazmakta zorluk çeken geliştiriciler de dahil olmak üzere daha da fazla geliştiriciye sunma potansiyeli konusunda heyecanlıyız. “Hey, GitHub!’ şimdilik yalnızca VS Code içinde kod yazarken klavye ihtiyacını azaltıyor, ancak daha fazla araştırma ve test yoluyla yeteneklerini genişletmeyi umuyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Sesle çalışma özelliğinin erişilebilirlik senaryoları için özellikle yararlı olacağı düşünülüyor. Kullanıcılar, Copilot’tan farklı kod satırlarına geçmek veya yöntemlere veya bloklara gitmek gibi şeyleri yalnızca sesinizle yapmasını isteyebilecek. Yeni sesli asistan, “programı çalıştır” veya “zen modunu değiştir” gibi komutlarla Visual Studio Code’u kontrol imkanı da sunuyor. Bir kod parçasının ne yaptığı öğrenmek istiyorsanız, bir kod özeti bile isteyebilirsiniz.

Kaynak: Shiftdelete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kamera sistemleri güvenlik kamerası